dom

Македонија

ДОМ и ЛДП остануваат дел од парламентарното мнозинство, не се за одржување на предвремени избори

А1он
Претседателката на ДОМ, Маја Морачанин заедно со лидерот на ЛДП Горан Милевски пред денешната средба во Владата изјави дека остануваат дел од парламентарното мнозинство и
Македонија

Потпишан договор за заедничка коалиција меѓу ЛДП и ДОМ, формирано „Движењето одлучно за промени”

А1он
Договор за заеднички настап на локалните избори потпишаа претседателите на ЛДП и на ДОМ, Горан Милевски и Маја Морачанин, формирајќи го „Движењето Одлучно за промени“.
Македонија

Ванчо Санев е кандидат за градоначалник на Штип од ДОМ и ЛДП

А1он
Коалицијата меѓу ДОМ и ЛДП за претстојните локални избори, наречена Граѓанско движење на Центарот, во Штип имаше своја номинација и промоција на кандидат за градоначалник
Македонија

„Разбистри се“ до Морачанин: Да не бидат злоупотребувани нашите наоди за разрешување на Петровска

А1он
Алијансата „Разбистри сè“ реагира на коментарите на претседателката на ДОМ, Маја Морачанин, во кои ги злоупотребува наодите на Алијансата за работата на Државниот инспекторат за
Македонија

Разрешена Ана Петровска, веднаш е поставен и нов в.д. директор на инспекторатот за животна средина

Кристијан Ландов
Владата ја разреши директорката на Државниот инспекторат за животна средина, Ана Петровска, по барање на нејзината матична партија ДОМ. Од Владата за „А1он“ велат дека
Македонија

Побарано е разрешување на Петровска, Морачанин не е задоволна од неа: Има реакции од граѓаните и поплаки од инспекторите

Кристијан Ландов
Претседателката на ДОМ, Маја Морачанин за „А1он“ потврди дека партијата побарала разрешување на директорката на инспекторатот за животна средина, Ана Петровска. Морачанин смета дека има
Македонија

Павле Трајанов се откажа од коалицијата со ДОМ и ЛДП

Искра Манојлоска
Лидерот на Демократски сојуз, Павле Трајанов, вели дека нема да биде дел од новото граѓанско движење на центарот кое ЛДП и ДОМ го најавија во
Македонија

Богдановски од ДОМ поднесе оставка, СДСМ со пратеник плус во Собранието

А1он
Пратеникот од ДОМ, Мирослав Богдановски, поднесе оставка. Според листата во Собранието, пратеник сега станува Даниела Николова од СДСМ. Со тоа, владејачката партија ќе има еден
Македонија

ДОМ: Се придружуваме на граѓанската иницијатива во Кочани за референдум

А1он
Зелената партија ДОМ и се придружува на граѓанската иницијатива во Кочани за распишување на референдум за изјаснување на граѓаните на Кочани за изградба на мала