ВИДЕО: Охридските угостителите бараат капар од две до четири илјади денари за да се фати маса

Од:

Туристите и овој викенд го запоседнаа охридското крајбрежје, на плажите буквално не може да се најде слободно место за пешкир или лежалка.

Големата побарувачка на плажите Градиште 1, 2 и 3, направи угостителите однапред да бараат капар од гостите кои сакаат да добијат маса во нивниот локал.

Доколку некој сака да добие маса во некој од локалите низ Градиште, потребно е однапред да плати од две до четири илјади денари, како гаранција дека ќе потроши минимум толку за време на седењето во локалот.

Онаму каде што нема лежалки, односно на почетокот од Градиште, сите кои имаат кампови поставуваат свои маси и носат фрижидерчиња со храна и се гоштеваат.

Лежалки се поставени дури и на брегот каде што е забрането, бидејќи се смета за слободен простор на кој може да се поставуваат пешкири без да се наплати.

Зголемениот број на новозаразени од Ковид-19, кој деновиве зема залет не ги колеба домашните гости да бидат дел од гужвите каде не се држи потребното растојание кое е потребно за да спречи ширењето на вирусот.

Би можело да ве интересира

Три години откако СЗО прогласи пандемија од Ковид-19, вирусот се уште присутен, но со намален интензитет

Ана Ололовска

Пецаков: Основот по кој го прогласувавме ништовно решението за градба на хотелот во Лагадин веќе го немаме

Катерина Павлова-Николовска

Костадиновска-Стојчевска: Општина Охрид да ја преиспита изградбата на објект во Лагадин, до конечната одлука таму да нема активности

Ана Ололовска

Извештајот до УНЕСКО за Охридскиот регион е неточен и не одговара на реалната состојба реагираат екологистите

Дојавата за бомба во Судот во Охрид лажна, вработените вратени на работните места

Голем пожар во близина на Охрид