med

Македонија

Косовската полиција заплени два тона мед од Македонија, возачот на комбито во бегство

А1он
Косовската полиција објави дека денеска околу пладне, во село во близина на косовско-македонската граница, запленила 2.000 килограми мед, кој со возило комби бил илегално внесен
Македонија

18 белоглави мршојадци за малку спасени од труење, расфрлан отров кај Мариово можеше да доведе до нивно истребување

Искра Манојлоска
Македонското еколошко друштво преку соопштение ја информира јавноста дека по дојава за расфрлан отров на територијата на село Витолиште во Прилепско Мариово, при што се
Македонија

И Атиџе на фестивалот „Денови на македонскиот мед 2020“

А1он
Атиџе Муратовска, главната протагонистка на македонскиот докумантарен филм „Медена земја“ што беше номиниран за два оскара, го привлече вниманието на оние што денеска дојдоа да
Економија

Почнуваат „Деновите на македонскиот мед 2020“

А1он
На улица „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде организрано свечено отворање на манифестацијата „Денови на македонскиот мед 2020“. Овие 16-ти по ред „Денови на македонскиот
Македонија

Пребројување на пеликаните од Преспанско Езеро по повод Меѓународниот ден на биолошката разновидност

А1он
Со пребројување на пеликаните од Преспанското Езеро, Македонското еколошко друштво во соработка со Општина Ресен и Националниот парк „Галичица“ денеска ќе го одбележи Меѓународниот ден
Македонија

МЕД го одбележува Меѓународниот ден на биолошката разновидност со пребројување на пеликаните од Преспанското Езеро

А1он
Македонско еколошко друштво во соработка со Општина Ресен и Националниот парк „Галичица“, Меѓународниот ден на биолошката разновидност – 22 мај годинава ќе го одбележи со
Македонија

Во Берово успешно реализирана акцијата ,,Донирај мед за имунитет”

А1он
Под мотото ,,Донирај мед за имунитет”, во Берово собрани 65 килограми мед, кои ќе бидат наменети за лицата со слаб имунутет и социјално-загрозени семејства. Пчеларот
Економија

Пчеларски симпозиум во Скопје – најава за нов проект во македонското пчеларство

А1он
Пчеларската федерација на Македонија (ПФМ), Здружението за социјално претприемништво и одржлив развој АПИСЕЕД – Скопје и Здружението за одржлив социо-економски развој „Изгрејсонце“ денеска организираат Пчеларски
Економија

Меѓународен натпревар со 250 пчелари, ќе се доделуваат медали за квалитет на медот

А1он
Cвечена церемонија за доделување медали од Првиот меѓународен натпревар за квалитет на медот „Tetovo honey award 2019“ ќе се одржи денеска во просториите на Општина