med

Економија

Традиционален саем на медот во Кочани со бесплатна едукација за потрошувачите

А1он
Во Кочани по 22. пат се одржува дводневниот Саем на медот, чиј организатор е локалното пчеларско здружение „Матица“. На манифестацијата, која е најголема од ваков
Економија

Климатските промени тројно го намалија производството на мед во кумановско

А1он
И годинава како и претходните во последната деценија се намалуваат приносите на мед во кумановскиот регион, констатираат пчеларите. Просечниот принос се движи од 10 до
Економија

Македонскиот мед да се брендира и заштити за пчеларите здружено да извезуваат

А1он
Пчеларите и денеска, на 17. „Денови на медот“ во Куманово, ја повторија оценката дека годинава е исклучително лоша за пчеларството и дека значително е намалено
Економија

ВИДЕО: Евтиниот мед во маркетите содржи гликоза, предупредуваат пчеларите

А1он
Медот што се продава по маркетите за 240 денари содржи чиста гликоза и е штетен по здравјето, предупредуваат пчеларите. Воедно апелираат, граѓаните да купуваат природен
Економија

Пролетниот мраз ги намали приносите на мед во Кочанско

А1он
Временските неприлики присутни во кочанскиот регион во изминатите месеци, ги намалија принсоите од мед, а со и приходот на пчеларите од Кочанско. Пролетните мразеви лошо
Македонија

АХВ да го провери квалитетот на медот во маркетите, бараат пчеларите

А1он
Пчеларите од Делчево и Македонска Каменица бараат Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) да го испита квалитетот на увезениот мед кој се продава во маркетите