Николоски: Од 10 мај почнуваме со активна блокада на Собранието

Од:

ВМРО ДПМНЕ започнува со блокада на Собранието од 10 мај, одлучи вечерва Извршниот комитет на партијата.

dobivaj vesti na viber

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, изјави дека овој чекор е реакција на неодговорното однесување на власта.

„Топката сега е кај СДСМ и кај ДУИ да донесат правилна одлука, да седнеме на лидерска средба, да го дефинираме датумот за предвремени избори и да наоѓаме решенија за најклучните проблеми во Македонија. Доколку тоа не се случи почнуваме на 10 мај со активна блокада на Собранието“, рече Николоски.

Тој вели дека блокадата ќе трае во континуитет се до промена на власта, односно до договорот за датум за предвремени парламентарни избори.

Николовски извести и дека седницата на Извршниот комитет продолжува, и на неа ќе се разговара и за останати прашања.

Мицкоски претходно вчера најави дека ВМРО ДПМНЕ размислува за активен бојкот, откако премиерот Димитар Ковачевски го одби неговото барање за лидерска средба и за предвремени парламентарни избори.

„Ова нема да трае еден, два, три или пет дена, ова ќе трае со недели, а можеби и со месеци сѐ додека оваа влада конечно не се вразуми, не седне да разговара со опозицијата и не организираме предвремени парламентарни избори“, рече Мицкоски.

Во меѓувреме, од СДСМ обвинија дека Мицкоски работи по наредба на Никола Груевски и дека седницата на Извршниот комитет е фарса.

Би можело да ве интересира

Николоски и Ковачевски расправаа дали во Македонија се живее добро

Кристијан Ландов

ВМРО ДПМНЕ: Неспособната власт сака да ја дефокусира јавноста од тајните преговори кои денес се водат во Софија

А1он

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ создава тензии во Собранието, во надеж дека ќе се спасат од одговорност за криминалот, тоа нема да се случи, сите ќе одговараат

А1он

Арсовски: Ако нема договор за избори, ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира низ целата држава

ГРОМ ја раскинува коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ

А1он

ВМРО ДПМНЕ: Согласно позитивно-правните прописи, пратениците не земаат екстра дневници

А1он