Македонија

ВИДЕО: Да умреме како мажи, ама да не живееме како глувци – активисти од Гази Баба не дозволуваат депонија на штетен отпад

Искра Манојлоска
Граѓани и активисти ја преполнија општинската сала на Гази Баба и се спротивставија на планот за изградба на фабрика за преработка на опасен отпад. Тие
Македонија

Турнат велосипедист на Партизанска

Искра Манојлоска
Велосипедист е прегазен на пешачки премин на булеварот „Партизански одреди”. Од МВР велат дека нивната екипа веќе пристигнала на терен, но се уште не се
Видео Македонија

ВИДЕО: Наместо продавачите во моловите, во недела ќе одмораат само вработените во казината и обложувалниците

Искра Манојлоска
Законските измени кои беа поттикнати од работниците кои работат во неделите и празниците, им донесоа неработна недела само на казината и обложувалниците. Сите продавници и
Македонија

ВИДЕО: Во конзулатот во Минхен како на пазар, Македонец од Германија бара одговорност за аматеризмот на вработените

Искра Манојлоска
Горан Трајковски кој работи како доктор во Германија, патувал од Нинберг до Минхен бидејќи од македонскиот конзулат таму преку мејл му закажале термин за сликање
Македонија

ВИДЕО: ВМРО-ДПМНЕ го блокира сообраќајот кај Мавровка

Искра Манојлоска
Започнаа блокадите на сообраќајот, кои вчера ги најави лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Тој бара да биде објавен документот за којшто преговараат премиерот Зоран
Македонија

ВИДЕО: ДУИ го прослави својот 19 роденден и најави „Зелена агенда“

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, ја најави новата зелена агенда на прославата на 19 роденден на партијата. На прославата која се одржа во Градскиот парк
Македонија

(ВИДЕО) Богоев за ДУП-от во Козле: Да не прејудицираме за одлуката, советниците се разумни

Искра Манојлоска
„Да не прејудицираме како ќе одлучи советот, тука во Карпош има разумни советници кои си одлучуваат со своја глава“, вели градоначалникот Стефан Богоев за деталниот
Македонија

Меѓународен ден на сексуалните работници: „Ние сме осудувачко општество, кое не прифаќа различности“

Искра Манојлоска
„Курви, ороспии, проститутки“ и слични погрдни зборови им упатувале граѓаните на сексуалните работнички  на социјалните мрежи, сведочат од невладините организации, од каде, на Меѓународниот ден
Македонија

Лидерот на средношколците: Не ја бојкотираме наставата, учениците се изманипулирани

Искра Манојлоска
Претседателот на Сојузот на средношколци, Бленди Ходаи, вели дека не го поддржува ненајавениот бојкот на средношколи од неколку скопски средни училишта за кој слушнал дури
Македонија

Шекеринска обвини новинарка за нарачано прашање: Ми кажаа дека чекате налог за прашање

Искра Манојлоска
Откако беше прашана зошто своевремено присуствувала во домот на Боки 13 со поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, ја обвини