Македонија

ВИДЕО: Тинејџер пали шума и го снима пожарот

Искра Манојлоска
Тинејџер – пироман од Скопје со запалка потпалува грмушки и го снима пожарот кој го предизвикал, фалејќи се со своето „дело“ на социјалните мрежи. Од
Македонија

ВИДЕО: Охридската чаршија како пазарот во Вухан

Туристи без маски се шетаат низ охридската чаршија, се фотографираат, пазаруваат и се забавуваат во кафулињата. Овој продолжен викенд во Охрид масовно се кршат владините
Видео Македонија

ВИДЕО: Скопје за Илинден празно како да е полициски час

Искра Манојлоска
Скопје за време на продолжениот викенд по повод празникот Илинден наликува како во деновите кога беше воведен полициски час поради коронавирусот. Улиците се буквално празни,
Македонија

Туристите немилосрдни со Охрид, уринираат во парковите и фрлаат ѓубре во езерото

Искра Манојлоска
Уринирање по паркови, паркирани возила во сите тревнати површини, ѓубре насекаде. По езерото пливаат шишиња и конзерви. Наредени стотици малди по плажи и по кеј
Македонија

Коњаниците од Лисиче се степале со крушевчанец на Мечкин камен

Искра Манојлоска
Група од скопските коњаници кои секоја година тргнуваат од Лисиче кон Крушево за празникот Илинден, учествувале во тепачка кај Мечкин камен. Полицијата морала да интервенира
Македонија

Охрид уништен од примитивизмот на домашните туристи

Искра Манојлоска
Најголемиот туристички центар во Македонија, Охрид, викендов преплавен од сметот кој зад себе го оставаат туристите. Поради пандемијата со Ковид-19, домашните туристи ова лето се
Македонија

ВИДЕО: Туристи во Охрид без маски, со преполно комбе одат на плажа

Искра Манојлоска
Охридски превозник и покрај владината уредба за користење на половина од капацитетите на возилата, овој продолжен викенд вози со полн капацитет. На социјалните мрежи, се
Македонија

ВИДЕО: Скопјани за Универзална сала ќе бидат консултирани на референдум

Искра Манојлоска
Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, вели дека ако не се постигне консензус кај граѓаните, преку референдум ќе се одлучува за иднината на Универзална сала. Целосното
Македонија

Мијалков до Мицкоски: Ако не составиш влада, надмини ја суетата и понеси одговорност за поразот

Искра Манојлоска
Македонскиот бизнисмен и поранешен директор на УБК, Сашо Мијалков, вели дека ВМРО ДПМНЕ ги плаќа грешките на Христијан Мицкоски. „Имаш максимална поддршка од мене да
Македонија

Архитектите се правдаат: Шилегов ни кажа дека нема пари за Универзална сала, затоа предложивме да се сруши, иако сметаме дека треба да се зачува

Искра Манојлоска
Асоцијацијата на архитекти на Македонија се јави со свој став околу уривањето на Универзалната сала, кое го најави Град Скопје. „Нашиот став беше дека Универзална