ВИДЕО: ВМРО-ДПМНЕ го блокира сообраќајот кај Мавровка

Од:

Започнаа блокадите на сообраќајот, кои вчера ги најави лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Тој бара да биде објавен документот за којшто преговараат премиерот Зоран Заев и специјалниот претставник Владо Бучковски со техничката Влада во Бугарија.

Протестите на ВМРО ДПМНЕ се одржуваат на три локации во Скопје и во 10 други градови низ земјава.

Мицкоски тврди дека барањата што се составен дел од Декларацијата усвоена од бугарскиот Парламент ќе бидат дел од преговарачката рамка на државава со ЕУ.

„Од високи дипломатски извори и од Брисел, но и од официјална Софија, дознаваме дека барањата коишто се составен дел од Декларацијата усвоена во бугарскиот Парламент практично ќе бидат дел од преговарачката рамка на Македонија со ЕУ и од тој момент билатералниот проблем којшто ние го имаме со официјална Софија, а се однесува на посебноста на македонскиот народ, култура, традиција, обичаи, македонскиот јазик, антифашистичката борба, практично сите оние проблеми коишто се содржани во Декларацијата усвоена од бугарскиот Парламент ќе бидат практично проблем којшто ќе го имаме ние со ЕУ, односно од билатерален проблем, проблемот ќе прерасне во проблем помеѓу Македонија и ЕУ, рече Мицкоски во изјава по редовниот брифинг со новинарите“, изјави Мицкоски на вчерашната прес конференција.

Би можело да ве интересира

Лефков: Ако дрогата е од 2016, немало црногорските власти да знаат дека се крие во тоа возило, очигледно е дека се работи за пресретнат шверц

Кузеска: Кадри на Груевски и осомничени лица, тоа е понудата на Мицкоски за градоначалници

ВМРО-ДПМНЕ: За власта трагедијата со 14 жртви е банална тема

(ВИДЕО) Кирков: Членови на Управен одбор на ЈП Лајка истовремено даваат и наплаќаат услуги од претпријатието преку други субјекти, ДКСК да реагира

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Ја осудуваме злоупотребата на деца во политичка кампања од страна на Шилегов и СДСМ

Ана Ололовска

Мицкоски: Ќе доставиме ново барање за анкетна, со „Северна“, вистината за пожарот во Тетово мора да се дознае

Ана Ололовска