seksualni rabotnicki

Македонија

(ВИДЕО) Црвените чадори маршираа во Скопје: Сексуалните работнички бараат хуман и еднаков третман од државата

Во Скопје традиционално се одржа Маршот на црвените чадори во пресрет на одбележувањето на 17-ти декември – Меѓународниот ден за стоп на насилството врз сексуалните
Македонија

Марш на црвените чадори: Потребно итно донесување нови правни рамки за регулација на сексуалната работа

А1он
По повод 17 декември, Меѓународен ден за стоп на насилството денеска по 14-ти пат се одржа марш на црвените чадори кој почна од спомен куќата
Македонија

ХОПС: За време на одбележувањето на Меѓународниот ден за правата на сексуалните работници не се случија инциденти

А1он
По објавувањето на текстот со наслов „Сексуалните работнички нападнати: Курви, проститутки“ објавен на 02.06.2021 година во 18:30 часот од страна на авторката Искра Манојлвоска на
Македонија

Меѓународен ден на сексуалните работници: „Ние сме осудувачко општество, кое не прифаќа различности“

Искра Манојлоска
„Курви, ороспии, проститутки“ и слични погрдни зборови им упатувале граѓаните на сексуалните работнички  на социјалните мрежи, сведочат од невладините организации, од каде, на Меѓународниот ден
Свет

ВИДЕО: „Дајте вакцини, и ние сме приоритетна група“, протестираат бразилски сексуални работнички

А1он
Веќе една недела, сексуалните работнички во бразилскиот град Бело Хоризонте, кои по затворањето на хотелите биле приморани да опслужуваат клиенти на улица, протестираат барајќи повисок
Македонија

ВИДЕО: Девојките од излозите го „запалија“ Скопје, три часа со еротски танц ја држеа публиката пред Универзална

Маја Илиевска-Пачемска
Со еротски танц под црвено светло, пет сексуални работнички вечерва од излози над влезот на Универзална сала, го „запалија“ Скопје. И покрај пандемијата и студот,
Македонија

ВИДЕО: Скопјани на колена пред разголените танчерки

Маја Илиевска-Пачемска
Скопјани им се израдуваа на разголените девојки кои вечерва танцуваа од излози над главниот влез на Универзална сала. “Тоооо Цецоо” им дофрлаа на танчерките, а
Македонија

Сексуалните работници се жалат дека владата ги заборавила за време на пандемијата

А1он
Сексуалните работници останаа повторно на маргините, за време на кризата со Ковид-19, останавме исклучени од сите мерки за помош, ги редуциравме нашите услуги за да
Македонија

Перформанс за поддршка на правата на сексуалните работници

А1он
Здружението за поддршка на маргинализирани работници Стар Стар вечер од 18 часот организира тричасовен уметнички перформанс на пет девојки, кој директно ќе се пренесува на
Македонија

Активности за одбележување на 2 Јуни – Меѓународниот ден на сексуалните работници

А1он
СТАР-Првиот колектив на сексуални работници на Балканот и ХОПС – Опции за здрав живот Скопје, во соработка со феминистичката платформа Медуза и Сенки и облаци,