seksualni rabotnici

Македонија

Со измените на Кривичниот законик ќе бидат опфатени и сексуалните работници

А1он
Во тек е процес на разговори за измени на Кривичниот законик во кој, меѓу другите, се вклучени и претставниците на невладиниот сектор, рече владиниот портпарол
Македонија

Под мотото „Црвениот фустан добро ми прилега“ одбележан Меѓународниот ден на сексуалните работници

А1он
Под мотото „Црвениот фустан добро ми прилега“ во градскиот парк во Скопје беше одбележан Меѓународниот ден на сексуалните работници 2. Јуни, во организација на ХОПС
Свет

Холандија се враќа во нормала, сексуалните работници продолжуваат со дејноста

А1он
Сексуалните работници оваа недела се враќаат на работа. по падот на бројот на лица заразени од Ковид-19, објави денеска холандскиот министер за здравство Хуго де
Македонија

ВИДЕО: Девојките од излозите го „запалија“ Скопје, три часа со еротски танц ја држеа публиката пред Универзална

Маја Илиевска-Пачемска
Со еротски танц под црвено светло, пет сексуални работнички вечерва од излози над влезот на Универзална сала, го „запалија“ Скопје. И покрај пандемијата и студот,
Македонија

ВИДЕО: Скопјани на колена пред разголените танчерки

Маја Илиевска-Пачемска
Скопјани им се израдуваа на разголените девојки кои вечерва танцуваа од излози над главниот влез на Универзална сала. “Тоооо Цецоо” им дофрлаа на танчерките, а
Македонија

Перформанс за поддршка на правата на сексуалните работници

А1он
Здружението за поддршка на маргинализирани работници Стар Стар вечер од 18 часот организира тричасовен уметнички перформанс на пет девојки, кој директно ќе се пренесува на
Македонија

Сексуалните работници бараат и за нив да важат владините социоекономски мерки за заштита од коронавирусот

А1он
Оваа година, ние сексуалните работници здружени во СТАР, прв колектив на сексуални работници на Балканот, и нашите поддржувачи ХОПС – Опции за здрав живот Скопје
Македонија

Активности за одбележување на 2 Јуни – Меѓународниот ден на сексуалните работници

А1он
СТАР-Првиот колектив на сексуални работници на Балканот и ХОПС – Опции за здрав живот Скопје, во соработка со феминистичката платформа Медуза и Сенки и облаци,
Македонија

ВИДЕО: Марш на сексуалните работници посветен на родово-базираното насилство

А1он
Граѓанската иницијатива за заштита, промоција и унапредување на правата на сексуалните работници СТАР-СТАР, во рамки на кампањата за одбележување на 17-ти декември, Меѓународен ден за
Македонија

Марш на црвените чадори – ќе маршираат сексуални работнички, стриптизети, хот лајн операторки

А1он
Првиот колектив на сексуални работници СТАР-СТАР, во рамките на кампањата за одбележување на 17-ти декември Меѓународен ден за „стоп“ на насилството врз сексуалните работници најавува