Нов пеколен бран следната недела во Македонија, температура до 39 степени

Од:

Од недела започнува нов тропски бран со температури до 39 степени, најавуваат од Управата за хидрометеоролошки работи.

„Во наредните денови не очекува топло и стабилно време, а во сабота на планинските делови ќе има и краткотрајни врнежи. Од понеделник не очекува зголемување на температурите од 31 до 38 степени, а најжешко ќе биде во среда 39 степени“, вели Ленче Ризова, синоптичар во УХМР.

Овој топлотен бран ќе трае до четврток, од кога температурите ќе се вратат во просекот за летните денови.

Од УХМР не можат да кажат дали ова е последниот тропски бран кој ова лето ќе ја погоди Македонија, бидејќи тие изготвуваат единствено десетдневни прогнози. Ова ќе биде вториот пеколен бран за ова лето, по оној од минатата недела кога температурата во Скопје стигна до 39 степени.

Би можело да ве интересира

Во Кина измерен најтоплиот август од 1961 година

А1он

Поради топлотниот бран препораки за ослободување од работните обврски на бремените жени и лицата на возраст над 60 години

Горан Наумовски

Препораката за ослободување од работа на раниливите групи поради жешкото време продолжена до 27 јули

Катерина Павлова-Николовска

Скен: +40 во Македонија – Луцифер донесе пекол во Европа – се топи асфалтот, беснеат пожари

МТСП: Од утре до недела портокалова фаза во цела држава – се препорачува ослободување од работа на најранливите категории население

Горан Наумовски

Велика Британија го очекува најтоплиот ден во историјата