Павле Трајанов се откажа од коалицијата со ДОМ и ЛДП

Од:

Лидерот на Демократски сојуз, Павле Трајанов, вели дека нема да биде дел од новото граѓанско движење на центарот кое ЛДП и ДОМ го најавија во пресрет на локалните избори.

„Ние се подготвуваме за локалните избори и во некој од следните денови ќе ги соопштиме нашите кандидати. Ние како Демократски сојуз бевме иницијатори на предизборната платформа на центарот, но се уште сме во преговори со ЛДП и ДОМ“, вели Трајанов од ДС.

Тој вели дека сите опции за предизборно коалицирање се уште се отворени и не ја исклучува можноста за коалицирање и со други партии.

Запрашан дали настанал некој проблем поради кој ДС нема да биде во коалиција со ЛДП и ДОМ како што беше најавено, Трајанов вели дека немало конкретни несогласувања, но дека сепак засега ќе остане надвор од таа коалиција.

Оваа пролет беше најавено дека ДОМ, ЛДП и Демократски сојуз ќе настапат заеднички на претстојните локални избори, со цел и други помали партии да се приклучат кон таа коалиција со што би се наметнале како политичка опција покрај двете најголеми партии.

Би можело да ве интересира

Демократски сојуз: Неуспешен обид на ВМРО-ДПМНЕ за политичка дискредитација

Катерина Павлова-Николовска

Стоилковски: Даваме рок од 24 часа Демократскиот сојуз да одговори за бесплатниот паркинг на функционери на власта, во спротивно ќе ги објавиме целосните списоци

Катерина Павлова-Николовска

ЛДП обвинува дека Мицкоски се обидува да им направи пуч во партијата

А1он

Се бара одговорност: Горан Милевски самиот се предложил за министер, без одлука во ЛДП

Врие во ЛДП: либералите се жалат дека додека партијата тоне, Милевски си ја вработува фамилијата, а тој обвинува за удбашка конструкција

Маја Илиевска-Пачемска

ЛДП останува во Владата и дава поддршка на Ковачевски