ВИДЕО: На Боемска повеќе мачки отколку гости, инспекторите проверуваа дали на гостите им се бара потврда за вакцинација

Од:

Екипа на Пазарната инспекција направи обиколка низ неколку дебармаалски кафеани и кафулиња, бидејќи од денеска стапи на сила мерката за задолжителна потврда за вакцинација во локалите каде се присутни повеќе од 30 гости.

Инспекторите посетија една кафеана и две кафулиња во Дебар маало, во кои речиси и да немаше присутни гости.

Замерки им беа дадени единствено на некои од вработените за неносење на заштитна маска, а келнерите ги уверуваа инспекторите дека задолжително бараат потврди за вакцинација од гостите доколку бројката на присутни надмине 30.

Би можело да ве интересира

Три години откако СЗО прогласи пандемија од Ковид-19, вирусот се уште присутен, но со намален интензитет

Ана Ололовска

Најзаразниот сој досега, „кракен“, не е откриен кај нас, но последната анализа е направена на 5 декември

Осум починати, 196 нови случаи на Ковид-19 минатата недела

Ана Ололовска

За три дена 71 нов случај на Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

44 новозаразени од ковид-19

68 нови случаи на Ковид-19, тројца починати