bliskiot istok

Македонија

МНР формираше кризен штаб: Македонските државјани може да заминат од Израел само преку аеродромот во Тел Авив

Орце Костов
По нападот на Иран врз Израел и најавите за возвраќање, МНР утрово формираше кризен штаб надлежен да ги извлече македонските државјани од Блискиот исток ако
Свет

Борел: Блискиот Исток е котел што може да експлодира во секој момент

А1он
На неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ во Брисел, високиот претставник на ЕУ за надворешна политика, Жозеп Борел, предупреди на можноста за
Свет

Пентагон нареди распоредување на систем за противвоздушна одбрана со долг дострел на Блискиот Исток

А1он
Американското Министерство за одбрана соопшти дека ќе ги распореди системот за противвоздушна одбрана со долг дострел „Патриот“ и амфибискиот воен брод „Арлингтон ЛДП-24“ во зоната
Свет

Планот за Блиски Исток опсежна визија за мир, но и тешки компромиси

А1он
Американскиот мировен план за Блискиот Исток, чие претставување повеќе пати беше пролонгирано, повторно е актуелен. Високиот советник на Белата куќа, Џеред Кушнер синоќа најави дека
Свет

Могерини повика за помирување на Блискиот исток

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини повика денеска за помирување на Блискиот Исток по децении на несигурност, судири и војни.