bliskiot istok

Свет

Пентагон нареди распоредување на систем за противвоздушна одбрана со долг дострел на Блискиот Исток

А1он
Американското Министерство за одбрана соопшти дека ќе ги распореди системот за противвоздушна одбрана со долг дострел „Патриот“ и амфибискиот воен брод „Арлингтон ЛДП-24“ во зоната
Свет

Планот за Блиски Исток опсежна визија за мир, но и тешки компромиси

А1он
Американскиот мировен план за Блискиот Исток, чие претставување повеќе пати беше пролонгирано, повторно е актуелен. Високиот советник на Белата куќа, Џеред Кушнер синоќа најави дека
Свет

Могерини повика за помирување на Блискиот исток

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини повика денеска за помирување на Блискиот Исток по децении на несигурност, судири и војни.