investicija

Истражувања Македонија

Првиот македонски електричен автомобил на „Еколог“ го нема: „Дестани ме исфрли од “Некст е.ГО’, фирма која јас ја основав“

Орце Костов
Точно една година помина откако премиерот Димитар Ковачевски и Артан Груби помпезно ја најавија изградбата на германската фабрика „Некст е.ГО“ која требаше да произведува автомобили
Економија

Утврдена нова стратешка инвестиција во енергетиката вредна 184 милиони евра

А1он
Владата донесе Одлука со која се утврдува статус на стратешки инвестиционен проект на проектот „Фотоволтаични електрани во Јамуларци и Скандалци“ на Друштвото за производство и
Економија

Државниот фонд на Саудиска Арабија вложи 400 милиони долари во стартап на основачот на „Убер“

А1он
Јавниот инвестициски фонд на Саудиска Арабија инвестира 400 милиони долари во „КлаудКитченс“, новиот стартап на основачот и поранешен директор на „Убер“, Травис Калиник, дознава „Волстрит
Економија

ВИДЕО: Потпишан договор за државна помош со швајцарската компанија Баумер

А1он
Договор за државна помош за делумно субвенционирање со транспарентните мерки од Планот за економски раст на Владата денеска е потпишан со швајцарската компанија Баумер која
Економија

Тркалезна маса за соработка на странските инвеститори и локалните добавувачи

А1он
Соработката меѓу странските компании и локалните добавувачи ќе се подобрува преку проект што ќе го спроведат Советот на странски инвеститори и Стопанската комора на Македонија,