elektricen avtomobil

Истражувања Македонија

Првиот македонски електричен автомобил на „Еколог“ го нема: „Дестани ме исфрли од “Некст е.ГО’, фирма која јас ја основав“

Орце Костов
Точно една година помина откако премиерот Димитар Ковачевски и Артан Груби помпезно ја најавија изградбата на германската фабрика „Некст е.ГО“ која требаше да произведува автомобили
Свет

Возењето електричен автомобил носи заштеда од 190 евра месечно, покажуваат податоци

А1он
Последните податоци од Велика Британија покажуваат дека префрлањето на електричен автомобил носи големи заштеди во потрошувачката на гориво (електрична енергија) и сервисирањето. Според информациите објавени
Свет

Речиси една десетина од продадените автомобили во Франција во 2021 година биле електрични

А1он
Францускиот автомобилски пазар остана во 2021 година на историски ниското ниво од 2020 година, со 1,66 милиони продадени автомобили. Притоа скоро една десетина од продадените
Свет

Харис демонстрираше како се полни електричен автомобил и порача изградба на 500.000 станици за полнење

А1он
Потпретседателката на САД, Камала Харис, го претстави планот на Белата куќа за изградба на 500.000 нови станици за полнење на електрични автомобили низ целата земја.
Економија

Форбс: Електричните автомобили од Кина ќе доминираат на светскиот пазар

А1он
Електричните автомобили направени во Кина ќе доминираат на светскиот пазар, се вели во американското деловно списание „Форбс“, во кое стои дека Кина е во чекор
Економија

Само еден процент од возилата на патиштата во Европа во 2018 година биле електрични

А1он
Наспроти растот на новопродадени возила со алтернативен погон во Европа нивниот удел на патиштата во 2018 година е само 3,8 проценти. Од нив 0,7 проценти
Магазин

Првиот македонски електричен автомобил ЗАС Г20 на страниците на „Њујорк тајмс“

А1он
Првиот електричен автомобил ЗАС Г20 произведен и развиен во нашата земја се најде на страниците на „„Њујорк тајмс“ опишувајќи го како трансформација на малиот култен
Економија

ВИДЕО: Електричното Фиќо-пример за соработка меѓу проект финансиран од ФИТР и странски инвеститор

А1он
Презентацијата на првиот македонски електричен автомобил создаден од ББ Класик карс е пример за одлична соработка помеѓу проект што е финансиран од Фондот за иновации