Истражувања

Истражувања Македонија

(ВИДЕО)„А1он“ објави, Ковачевски се повлече од здружението и компанијата кои не ги пријавил, Антикорупциска се’ уште истражува

Уште на 7 ноември „А1он“ објави дека Ковачевски се појавува како еден од неколкуте сопственици на здружението „Протинк“, кое пак, е сопственик на Друштвото за
Видео Истражувања Македонија

ВИДЕО: Шест месеци Македонија вакцинира со „Фајзер“ со истечен, па продолжен рок

Маја Илиевска-Пачемска
Следната недела истекува и продолжениот рок за шест месеци на вакцината на „Фајзер“ за заштита од Ковид-19, која со месеци е единствената што ја имаме.
Истражувања Македонија

ВИДЕО: Кумот на Ковачевски може да добие државна помош без името да му се спомне – се повлече од функциите во тетовската компанија, но, остана нејзин ко-сопственик

Петар Клинчарски
Кумот на премиерот Ковачевски, Горан Паунов, се повлече од позициите овластено лице и извршен член на одборот на директори на „АЕ СОЛАР АД ТЕТОВО“, компанија
Видео Истражувања Македонија

ВИДЕО: Сопругата на премиерот, Елена Ковачевска, влегува во бизнисот со струја

Петар Клинчарски
Димитар Ковачевски излезе од бизнисот со фотоволтаици, но, неговата сопруга, Елена Ковачевска, влегува во бизнисот со производство на електрична енергија преку компанијата „Сол груп 5
Истражувања Македонија

(ВИДЕО) Граѓаните се охрабрија: Извршителката ме натера да си ја откупам куќата, еднаш од банката, еднаш од соседот

Орце Костов
Сведоштвото на Споменка Цубалеска која се обиде да си го одземе животот поради извршителка, охрабри уште неколку граѓани да го кренат гласот против самоволието на
Истражувања Македонија

(ВИДЕО) Се раздвоија во бизнисот, ама… кумот не се дели од премиерот и тие што делат државна помош

Петар Клинчарски
Кумот на премиерот, Горан Паунов, со „силни и одлучни“ аплаузи дојде да го поддржи Ковачевски, кој вчеравечер, во улога на претседател на социјалдемократите, одржа говор
Истражувања

(ВИДЕО) Без партиски врски, студентот добива само смрдлив тоалет и руинирана бања – Какви се условите во студентските домови

Орце Костов
На една страна смрдливи тоалети, искршени врати и лош мирис, а на друга страна топлина, хигиена и нов мебел. Првиот впечаток кој екипата на „А1он“
Истражувања Македонија

(ВИДЕО) Надоместоци тешки 125 000 евра за блиски луѓе и сопартијци на екс министерот Горан Милевски

Петар Клинчарски
Над 125 илјади евра тежат надоместоците за само пет блиски лица и сопартијци кои екс министерот Горан Милевски ги ангажирал во негово време во Министерството
Видео Истражувања Македонија

(ВИДЕО) „А1он“ открива – премиерот Ковачевски не пријавил сопствеништво во здружение кое поседува компанија

Петар Клинчарски
„За информации за активностите коишто сум ги имал во животот можете да отидете на мојот профил на ‘Линктин’ и точно ќе видите каде сум работел,
Истражувања

(ВИДЕО) „Ден на дрвото“ – проект без ефект: За голи ридови, маркетинг и спотови потрошени 14 милиони евра

Орце Костов
Она што многумина го зборуваа за време на акцијата „Ден на Дрвото“ дека државата троши милионски суми за рекламирање и одржување на проекти без никаков