aleksandar dastevski

Македонија

СДСМ: Даштевски од ДИК на партиски документи на ДПМНЕ е потенцијално кривично дело

А1он
Скандалот со лажните анкети и документите од оперативниот план на ДПМНЕ отвораат уште еден аспект, директно поврзан со изборниот процес. Претседателот на ДИК, Александар Даштевски
Македонија

Даштевски: Очекувам фер и демократски избори

А1он
Очекувањата се дека претстојните избори ќе бидат фер и демократски без никакви притисоци и покрај вчерашната тензија меѓу претседателските кандидати на потпишувањето на Кодексот за
Македонија

Даштевски: Подготовките за претседателските и за парламентарните избори без проблеми согласно законот и роковникот

А1он
Подготовките за претседателските и за парламентарните избори се одвиваат без проблеми, согласно законот и роковникот, вели претседателот на Државната изборна комисија Александар Даштевски. -Подготовките течат
Македонија

Даштевски: ДИК може да функционира и со шест члена, одлуките ќе бидат легитимни

А1он
-Државната изборна комисија може да функционира со шест члена, тоа е согласно Деловникот, изјави денеска претседателот на ДИК Александар Даштевски, одговарајќи на новинарски прашања по
Македонија

ДКСК ќе отвори предмет за куќата на мајката на сопругата на претседателот на ДИК на Халкидики

А1он
Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) ќе отвори предмет за куќата на мајката на сопругата на претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Даштевски,
Истражувања Македонија

(ВИДЕО) Претседателот на ДИК, Даштевски доби пари за три проекти во културата со здружение во кое е сопственик

Претседателот на Државната изборна комисија, Александар Даштевски преку Здружението „Институт Балкан Про Европа Скопје“ доби 260 400 денари од Министерството за култура на годинешните конкурси