drzavna izborna komisija

Македонија

ДИК: Прегласување и разрешени избирачките одбори во избирачките места 1470/1, 1470, 1194, 1202, 1844, 1272 и 2101

А1он
Државната изборна комисија (ДИК) денеска, на 105. седница, едногласно го усвои предлогот да се повтори гласањето во Изборната единица (ИЕ) 5 на избирачките места 1470/1
Македонија

(ВИДЕО) ДИК ги соопшти освоените мандати за пратеници во новиот парламентарен состав

А1он
Државната изборна комисија денеска, на 105. седница која е во тек, ги објавува конечните резултати за распределба на мандатите за пратеници по изборни едници согласно
Македонија

(ВИДЕО) Одѕивот на изборите до 17 часот е 44,18 отсто

А1он
Одѕивот на првиот круг од претседателските избори до 17 часот попладнево изнесува 44,18 отсто, според податоците на Дражавната изборна комисија (ДИК) од 1788 избирачки места.
Македонија

ДИК: Во континуитет работиме на заштита на податоците и на заштита од хакерски напади

А1он
Државната изборна комисија (ДИК) во континуитет работи на заштита на податоците на избирачите и заштитата од хакерски напади. За таа цел донесена е ИКТ Стратегија
Македонија

До полноќ трае собирањето потписи за кандидатите за претседател на претстојните избори

А1он
Собирањето потписи од граѓаните за кандидатите за претседател на претстојните избори, што почна на 23 февруари, ќе трае до денеска на полноќ. Според податоците од
Македонија

До ДИК поднесена нова иницијатива за собирање потписи за претседател

А1он
На само два дена од истекот на рокот за собирање на потписи за кандидати за претседател, до Државната изборна комисија денеска била доставена Иницијатива за
Македонија

ДИК по службена должност ќе прибере податоци за исполнување на условите за кандидатите кои ќе поднесат листи за избор на претседател

А1он
Државната изборна комисија ќе ја олесни постапката во формално-правниот дел за условите што треба да ги исполнуваат кандидатите кои ќе поднесат листи за избор на
Македонија

Собранието в среда ќе гласа за член на ДИК и за Законот за игри на среќа

А1он
Собранието в среда во рамки на 145. седница се очекува да избере нов член на Државната изборна комисија (ДИК). Според информации на МИА, предлогот Абдуш
Македонија

Кандидатот на Европски сојуз за промени го помина комисискиот филтер за члeн на ДИК

А1он
Со 10 гласа „за“, ниту еден „против“ и еден „воздржан“, членовите на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата денеска дадоа поддршка Абдуш Демири
Македонија

Во трка за член на ДИК останува само кандидатот на здружената албанска опозиција

А1он
Собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата за утре во 13 часот закажа седница со една единствена точка на дневен ред – Утврдување предлог-одлука