Кривична пријава за бесправно градење во Центар Жупа

Од:

Скопјанец доби кривична пријава бидејќи бесправно градел во општина Центар Жупа, информираат од Министерството за внатрешни работи.

„ОВР Дебар поднесе кривична пријава против М.С.(61) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „узурпација на недвижности“ и „бесправно градење“.

Тој, во текот на 2021 година во атарот на општина Центар Жупа, бесправно зазел површина од 314 метри квадратни државно земјиште и нелегално изградил куќа. Со тоа, се стекнал со противправна имотна корист од 621.720 илјади денари“, велат од МВР.

Би можело да ве интересира

Деветгодишниот Павел Ангеловски вторпат го фати светиот крст во Дебар

А1он

Кривична за родители: Ги запуштиле своите малолетни деца и ги терале да питачат

Дебранец вработен во поштата во Центар Жупа си присвоил над три милиони денари

Снег во Дебарско, прекини во снабдувањето со струја

Родители бараат да се постават камери во градинка во Дебар: Сакаме да знаеме како ни се третираат децата

Орце Костов

Поплавени дворови и излеана река по невремето во дебарско

Катерина Ѓуровски