Кривична пријава за дебарчанец кој на парцела на МПЦ изградил дивоградба

Од:

Дебарчанец доби кривична пријава бидејќи изградил објект на парцела која е во сопственост на МПЦ.

dobivaj vesti na viber

„ОВР Дебар поднесе кривична пријава против С.Д.(61) од дебарското село Џепиште поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „узурпација на недвижности“ и „бесправна градба“. Тој, на катарстарска парцела сопственост на Македонската православна црква-Охридска архепиоскопија, неовластено изградил објект од тврда градба со што се стекнал со противправна имотна корист“, велат од МВР.

Би можело да ве интересира

Кривична пријава за бесправно градење во Центар Жупа

А1он

Бугарската православна црква влегува во канонско единство со МПЦ

А1он

ВИДЕО: Заедничка литургија на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан

Катерина Павлова-Николовска

Патријархот Порфириј му го врачи томосот на Архиепископот Македонски и Охридски Стефан

Ана Ололовска

Руска црква: Го поздравуваме помирувањето меѓу македонската и српската црква

Ковачевски: Да се радуваме и да бидеме горди за прифаќањето на МПЦ-ОА како автокефална црква еднаква во православната заедница

Ана Ололовска