Кривична пријава за дебарчанец кој на парцела на МПЦ изградил дивоградба

Од:

Дебарчанец доби кривична пријава бидејќи изградил објект на парцела која е во сопственост на МПЦ.

„ОВР Дебар поднесе кривична пријава против С.Д.(61) од дебарското село Џепиште поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „узурпација на недвижности“ и „бесправна градба“. Тој, на катарстарска парцела сопственост на Македонската православна црква-Охридска архепиоскопија, неовластено изградил објект од тврда градба со што се стекнал со противправна имотна корист“, велат од МВР.

Би можело да ве интересира

МПЦ нема против што некои цркви не признаа без придавката „македонска“

Орце Костов

Црквата на Чешка и Словачка ја призна МПЦ како „Православна црква на Северна Македонија“

Орце Костов

Романската православна црква ја призна афтокефалноста на МПЦ-ОА

МПЦ се премисли за забраната за погреби на Св. Никола: Нема одлука, поради меѓусебна некоординираност некој погрешно пренел дека се забранети

Маја Илиевска-Пачемска

Митрополитот Агатангел: Бугарската црква го оцрни македонскиот народ, грешка беше што побаравме да ни биде црква-мајка

Орце Костов

Бугарската црква ќе ја признае МПЦ како „Православна црква на Северна Македонија“, не како Охридска архиепископија

Орце Костов