avstrija

Свет

Отпуштени тројца австриски наставници кои одбивале да носат маски

А1он
Тројца австриски наставници кои упорно одбивале да носат маски ФФП2 се отпуштени, објави денеска весникот „Кронен Цајтунг“. „Направен е голем напор да се убедат да
Свет

Оставка на координаторот за набавка на вакцините во Австрија

А1он
Високиот австриски здравствен службеник, координаторот за набавка на вакцината против Ковид-19, Клеменс Оер, денеска поднесе оставка на фунцијата, затоа што не успеа да ги купи
Свет

Медицинска сестра од Австрија почина откако ја примила вакцината на АстраЗенека, сомнителната серија испратена во уште 16 земји

А1он
Австрија е само една од 17-те европски земји кои добиле дози од серијата вакцини на АстраЗенека, чија употреба ја запреа австриските власти поради истрага на
Свет

Брисел нема против иницијативата на Австрија за вакцините

А1он
Брисел не се противи земјите членки да водат преговори со други производители на вакцини, одговорија денеска портпаролите на Европската Комисија на новинарско прашање. Како што
Свет

Советот на Европа жали за лошиот напредок на Австрија во борбата против корупцијата

А1он
Советот на Европа изрази жалење поради „генерално недоволниот“ напредок на Австрија во борбата против корупцијата во судството или политичките кругови,се наведува денеска објавениот извештај. Според
Свет

Австриски експерт предупредува дека банди од Балканот се подготвуваат за отворање на границите

А1он
Директорот на Федералната криминалистичка служба на Австрија Андреас Холцер предупреди дека организирани криминални банди од Балканот и Источна Европа се подготвуваат за отворање на границите.
Свет

Курц со критики за ЕМА, бара побрзо одобрување на вакцините

А1он
Австрискиот канцелар Себастијан Курц остро ја критикуваше Европската агенција за лекови (ЕМА), барајќи побрзо издавање на одобренија за вакцини против коронавирус. – Не може вакцината
Свет

Австрија сака да ја купи руската вакцина, Курц се слушнал со Путин

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин и австрискиот канцелар Себастијан Курц телефонски разговараа за борбата против пандемијата, вклучително и можното доставување на руската вакцина „Спутник V“ во
Свет

Алербергер: Една третина од Австријците се заразиле со Ковид-19

А1он
Директорот на Агецијата за здравство и безбедност на храната (АГЕС), Франц Алербергер изјави дека 30 проценти од населението во Австрија било заразено со Ковид-19. Тој