republika srpska

Регион

Раководството на СДС од Република Српска поднесе оставка по изборните резултати

А1он
Претседателот на опозициската Социјалдемократска партија (СДС), Мирко Шаровиќ, и сите членови на партиското претседателство денеска поднесоа оставки. Шаровиќ изјави дека Претседателството на СДС ќе функционира
Регион

Опозицијата во Република Српска вечерва на протест против пристрасното известување на РТРС

А1он
Во организација на опозициските партии во Република Српска вечерва се одржува протестен собир на граѓани во близина на зградата на Радио и телевизија на Република
Регион

Амбасадата на САД му се закани на Додик

А1он
„Секој обид да се загрози територијалниот интегритет на Босна и Херцеговина ќе има сериозни последици“, е пораката што ја објави американската амбасада во Сараево како
Регион

Почна пребројувањето на гласовите за претседател на Република Српска

А1он
Во Главниот центар за броење во Сараево започна пребројувањето на гласачките ливчиња за претседател на Република Српска. Претседателот на Централната изборна комисија на Босна и
Регион

Опозицијата во Република Српска бара повторување на изборите за претседател, тврди дека Додик извршил изборна кражба

А1он
Неколку илјади демонстранти се собраа вечерва во Бања Лука на покана на опозициските партии барајќи повторени избори за претседател на Република Српска, сомневајќи се дека
Регион

Додик: Христијанската и муслиманската заедница во БиХ не можат да живеат заедно

А1он
Српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина не успеа да го спречи поставувањето нов германски амбасадор бидејќи опозицијата ја бојкотираше седницата на парламентот на
Регион

Додик: Никогаш не сум блефирал во политиката сите овие години

А1он
Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, најави дека денеска ќе испрати иницијатива за започнување на заштита на виталните интереси на Република Српска. Причината,
Регион

Додик: Ќе прогласам независност на Република Српска, имам добри односи со Путин, Ердоган и Орбан

А1он
Членот на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, потврди дека отцепувањето на Република Српска е најважната цел што се обидува да ја постигне и дека само
Регион

Додик: Јас сум против воведување санкции кон Русија, треба да останеме неутрални

А1он
Српскиот член на Претседателството на БиХ Милорад Додик побара од Народното собрание на Република Српска јасно да каже дали е за воведување на какви било
Регион

Германија суспендираше четири проекти во Република Српска во вредност од 105 милиони евра

А1он
Поради кршење на Дејтонскиот договор, Уставот и колапсот на институциите на БиХ од страна на властите во Република Српска, Германија во тој ентитет суспендираше четири