republika srpska

Регион

Опозицијата во Република Српска бара повторување на изборите за претседател, тврди дека Додик извршил изборна кражба

А1он
Неколку илјади демонстранти се собраа вечерва во Бања Лука на покана на опозициските партии барајќи повторени избори за претседател на Република Српска, сомневајќи се дека
Регион

Додик: Христијанската и муслиманската заедница во БиХ не можат да живеат заедно

А1он
Српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина не успеа да го спречи поставувањето нов германски амбасадор бидејќи опозицијата ја бојкотираше седницата на парламентот на
Регион

Додик: Никогаш не сум блефирал во политиката сите овие години

А1он
Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, најави дека денеска ќе испрати иницијатива за започнување на заштита на виталните интереси на Република Српска. Причината,
Регион

Додик: Ќе прогласам независност на Република Српска, имам добри односи со Путин, Ердоган и Орбан

А1он
Членот на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, потврди дека отцепувањето на Република Српска е најважната цел што се обидува да ја постигне и дека само
Регион

Додик: Јас сум против воведување санкции кон Русија, треба да останеме неутрални

А1он
Српскиот член на Претседателството на БиХ Милорад Додик побара од Народното собрание на Република Српска јасно да каже дали е за воведување на какви било
Регион

Германија суспендираше четири проекти во Република Српска во вредност од 105 милиони евра

А1он
Поради кршење на Дејтонскиот договор, Уставот и колапсот на институциите на БиХ од страна на властите во Република Српска, Германија во тој ентитет суспендираше четири
Регион

Шмит поништи закон, а Додик му порача: Купи карта за Германија во еден правец, одморот заврши

А1он
Високиот претставник во БиХ Кристијан Шмит ги искористи бонските овластувања и го поништи Законот за недвижен имот на Република Српска. Оваа одлука Шмит ја соопшти
Регион

ЕУ в понеделник ќе разговара за можни санкции против Република Српска

А1он
Министрите за надворешни работи на ЕУ в понеделник ќе се состанат да дискутираат за надворешната политика, главна тема е Украина, но и влошувањето на ситуацијата
Регион

БиХ: Мнозинството на Додик во Парламентот на Република Српска ги поддржа неуставните закони

А1он
Парламентот на Република Српска денеска поддржа два закони кои го загрозуваат уставниот поредок на БиХ и претставуваат директен предизвик за авторитетот на Канцеларијата на високиот
Регион

Шмит ги предупреди властите во Република Српска дека го прекршуваат договорот за поделба на власта во БиХ

А1он
Високиот претставник за БиХ, Кристијан Шмит, денеска ги предупреди властите на Република Српска дека нивното прекршување на договорот за формирање на државни органи нема да