Курти за средбата со Рама и Таравари: Мора да бидеме еден за друг

Од:

Премиерот на Косово Албин Курти денеска преку објава на Фејсбук порача дека Албанците мора да застанат еден до друг, за развој, демократизација, реформи, напредок и благосостојба, објавувајќи при тоа фотографии од вчерашната средба со премиерот Еди Рама и со лидерот на Алијансата за Албанците Арбен Таравари.

Курти, кој учествуваше на средбата на лидерите на земјите од Западен Балкан и високи претставници на администрацијата на САД и ЕУ што се одржа вчера во Скопје, првпат по подолг период можеше да се види седнат заедно на блиска средба со Рама, со кој имаа заладени односи.

-Во Скопје, на маргините на регионалната лидерска конференција за Планот за раст на ЕУ, заедно со премиерот Рама се сретнавме и разговаравме со Арбен Таравари, претседател на Алијансата за Албанците. Албанците, повеќе од среќа, имаат историска и национална свест со јасна евроатлантска ориентација и градење сојузи засновани на вредности и верувања, наведува Курти во објавата на социјалните мрежи.

Косовскиот премиер нагласува дека „често имаме слични и заеднички предизвици“.

– Услугата кон граѓаните секогаш треба да биде непоколеблива цел на политичкиот ангажман. И на патот напред, мораме да застанеме еден до друг, за развој, демократизација, реформи, напредок и благосостојба, порачува Курти.

Вчера за средбата реагираше и Таравари кој на социјалните мрежи објави фотографија од средбата и кусо напиша: „Добри времиња! Кон Европа!“.

Би можело да ве интересира

Tаравари: Македонија е безбедна земја и нема директна надворешна закана

Крилото на Таравари од Алијанса за Албанците ќе ја обжали судската одлука за спорот со печатите на партијата

Села тврди дека ги добил печатите од АА, Таравари најавува жалба доколку е донесена ваква одлука

Таравари се сретна со интелектуалци за претседателската програма

Горан Наумовски

Таравари: Mладите се јадрото на населението, иселувањето на младите е државен аларм

А1он

Таравари го претстави идниот кабинет – експерти и познавачи на повеќе области