albin kurti

Регион

Избрана косовската влада, опозицијата напушти пред обраќањето на новиот премиер Курти

А1он
Парламентот на Косово со 67 гласа „за“, 30 „против“ и ниеден воздржан, го изгласа лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ), Албин Курти, за нов премиер и
Регион

Косово: Лидерот на „Самоопределување“ Курти не смее да се кандидира, Врховниот суд ја потврди забраната

А1он
Врховниот суд на Косово денеска делумно ја отфрли жалбата на Движењето самоопределување (ВВ) на претходните одлуки на Централната изборна комисија (ЦИК) и на Изборниот панел
Регион

На Аљбин Курти му забранија да учествува на косовските избори, не поминале три години откога бил осуден

А1он
Лидерот на Движењето Самоопределување, Аљбин Курти, нема да може да учествува на претстојните парламентарни избори во Косово, бидејќи Изборниот панел за жалби и претставки (ЕЦАП)
Регион

Курти побара помош од надвор: На Косово му претстои хуманитарна катастрофа

Горјан Грнчаровски
Поранешниот премиер на Косово и лидер на движењето „Самоопределување“, Албин Курти на социјалната мрежа „Фејсбук“ соопшти дека на Косово му претстои хуманитарна катастрофа. Тој испрати
Македонија

Курти најави дека Самоопределување ќе се прошири и во Македонија

А1он
Лидерот на движењето самоопределување (ВВ) и доскорешен премиер на Косово Албин Курти најави дека неговата партија наскоро ќе дејствува како политички субјект и во Северна
Регион

Владејачката партија во Косово побара избори преку перформанс со 2.000 луѓе

А1он
Владејачката партија Движење Самоопределување (ВВ) одржа попладнево нова, втора по ред, „проба за протест“ во центарот на главниот град на Косово, на која активисти и
Регион

Тачи објави видео за кое тврди дека го докажува бизнисот со дрога на „Курти и неговата група“

А1он
Косовскиот претседател Хашим Тачи објави на својата страница на Фејсбук видео-клип, за кој тврди дека ги докажува криминалните дејствија на, според него, „групата“ на премиерот
Македонија

Заев-Курти: До крајот на оваа седмица ќе се знае кога ќе бидат закажани изборите

А1он
Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска телефонски разговарал со Албин Курти, вршител на должност премиер на Косово и претседател на Движењето Самоопределување. „Во однос политичките
Македонија

Курти телефонски се консултирал со Пендаровски за политиката во регионот и коронавирусот

А1он
Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска имал телефонски разговор со Албин Курти, вршител на должноста премиер на Република Косово. Во разговорот, на барање
Регион

Курти подготвен за продолжување на дијалогот со Србија со посредство на ЕУ

А1он
Вршителот на должноста премиер на Косово, Албин Курти вели дека календарот на идните средби меѓу косовските и српските претставници за стабилизирање на односите меѓу двете