monstrum

Македонија

Судењето за насилните протести за одлуката за предметот Монструм продолжува на 9 април

А1он
Следно рочиште за насилните настани од 26 февруари за протестите против одлуката за случајот Монструм, продолжува на 9 април. Свои сведочења денеска има полициските службеници
Македонија

Осум месеци затвор за Бетим Касами, учесник во протестите против пресудата за случајот ,,Монструм”

А1он
Обвинетиот Бетим Касами, е осуден на казна затвор од осум месеци за насилните настани од 26 февруари кога се протестираше против пресудата за случајот „Монструм”.
Македонија

Откриен уште еден учесник во насилниот протест за „Монструм“, одреден му е притвор

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против уште едно лице учесни во насилниот протест за „Монструм“. И тој како и другите седуммина е осомничен за
Македонија

Братот на Ел-чека, Блерим Ахмеди е организатор на откажаните протести за „Монструм“

Габриела Димковиќ-Мишевска
Братотот на контроверзниот Ел-чека Блерим Ахмеди е организаторот на денешните протести кои требаше да се одржат против затворските изречени пресуди за случајот „Монструм“. Ахмеди уредно
Македонија

Нема протести за Монструм: Организаторот Ајдари не знае кој ги најавил денеска

Габриела Димковиќ-Мишевска
Еден од роднините на осудените за случајот „Монструм“ Бедри Ајдари кој е и организатор на протестите кои требаше да се случат денеска, вели дека се
Македонија

Нов протест за „Монструм“, затворени ќе бидат повеќе скопски улици

А1он
За денеска е закажан уште еден протест против пресудата за обвинетите во случајот „Монструм“, за петкратното убиство кај Смилковско Езеро. Според најавите, протестот ќе почне
Македонија

Поради протест изменет сообраќаен режим утре на потегот од паркот во Чаир до Владата

А1он
Изменет режим на сообраќајот е најавен за утре од 13.30 часот на улиците „Христијан Тодоровски Карпош“, „Џон Кенеди“, „Цветан Димов“, „Крсте Мисирков“ и булеварот „Гоце
Македонија

По една година затвор за тројцата обвинети кои го признаа делото за насилните протести за пресудата за ,,Монструм”

А1он
На тројцата обвинетите за насилство на протестите поради пресудата во случајот „Монструм“, Шабан Весели, Бехар Далити и Бесар Калиси, кои на денешното прво рочиште го
Македонија

Тројца од обвинетите ја признаа вината за насилните протести за пресудата за „Монструм“

А1он
Тројцата обвинети Шабан Весели, Бехар Далити и Бесар Калиси за насилните протести за пресудата за предметот „Монструм”, на денешното прво судско рочиште ја признаа вината.