edi rama

Регион

Рама најави состав на нова влада за следната недела и вети продолжување на активностите за „Отворен Балкан“

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама, кој на изборите на 25 април обезбеди трет мандат, денеска најави дека следната недела ќе го објави составот на новата влада.
Регион

Рама: Обезбедувањето засолниште за оние што бегаат од талибанците е задача за нас

А1он
Обезбедувањето безбедно засолниште за оние што бегаат од смртта на талибанците е задача за нас, што ги надминува сите други, вели албанскиот премиер Еди Рама,
Регион

За Рама обвинувањата кон Бреговиќ се фашисичка хистерија

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама реагираше на обвинувањата против пејачот Горан Бреговиќ кој настапи синоќа во Корча, наведувајќи дека Бреговиќ бил претворен во „криминалец“ иако не
Регион

Рама: Германија го поддржува „Отворен Балкан“ и бара итно потпишување на договорите за заеднички регионален пазар

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама во објава на Твитер, наведува дека германската влада ја поддржува иницијативата „Отворен Балкан“ и побарала итно потпишување на договорите за заедничкиот
Регион

Протест пред албанската амбасада во Приштина против иницијативата „Отворен Балкан“

А1он
Невладината организација Движење за демократија (ДД) одржа денеска симболична акција пред амбасадата на Албанија во Косово против иницијативата „Отворен Балкан“, што ја покренаа македонскиот и
Регион

Рама ги нападна Европјаните: Вие сте сега националисти, а не ние Балканците

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама на виртуелниот Самит за западен Балкан, не штедеше критики кон ЕУ и рече дека иако самата ЕУ зборува за гаснење на
Регион

Рама: Лошо е што се навикнавме ЕУ да не ги исполнува ветувањата

А1он
Албаскиот премиер Еди Рама во интервју со поранешниот специјален пратеник на поранешниот претседател на Соединетите американски држави, Доналд Трамп, Ричард Гренел вели дека стои зад
Регион

Ние и Исланд имаме најмалку заразени во Европа, се фали албанскиот премиер Рама

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама преку објава на социјалните мрежи се пофали дека според глобалното мерење, во последните две недели за намалување на бројот на заразени
Регион

Рама: ЕУ ги прекрши ветувањата, членството во ЕУ како „Чекајќи го Годо“

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама, во интервју за германскиот „Билд“, ги обвинува шефовите на државите членки на Европската унија за блокирање на пристапот на неговата земја