izborna edinica

Македонија

(ВИДЕО) Заев: За една изборна единица ќе се одлучува до 12 февруари

Габриела Димковиќ-Мишевска
За една изборна единица може да се одлучува до 12 февруари, односно 60 дена пред изборите додека работи парламентот, изјави премиерот Зоран Заев по завршувањето
Видео Македонија

(ВИДЕО) Витановски: Државната изборна комисија може да организира избори во една изборна единица

А1он
Државната изборна комисија е подготвена да ги спроведе изборите без оглед дали ќе бидат во една или во шест изборни единици. Доколку биде една изборна
Видео Македонија

(ВИДЕО) Шкариќ: Никој не може да го сопре законот за една изборна единица ако има поддршка од 65 пратеници

Габриела Димковиќ-Мишевска
Професорот по Уствно право, Светомир Шкариќ, на дебатата за двата закони за измена на изборниот законик и изборни листи порача дека со поддршка од 65
Видео Македонија

ВИДЕО: Заев даде зелено светло за една изборна единица, Мицкоски избега, не се појави на дебатата во Собранието

Габриела Димковиќ-Мишевска
Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, по завршувањето на денешната дебата за промена на изборниот модел, рече дека иницијаторите од помалите партии може да сметаат на
Видео Македонија

(ВИДЕО) Амди Бајрам: Доста е за едни државата да биде мајка, за други маќеа

Габриела Димковиќ-Мишевска
Пратеникот Амди Бајрам од Сојузот на Ромите рече дека доволно време малите партии биле во сенка на големите и дека како што рече време било
Македонија

Заев: СДСМ поддржува промена на Изборниот модел со една изборна единица

А1он
СДСМ поддржува промена на Изборниот модел во една изборна единица и ги охрабрува подносителите на оваа иницијатива да го отворат изборното законодавство во интерес на
Македонија

Дебата за една изборна единица, Мицкоски и Ахмети не дојдоа

А1он
Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, Христијан Мицкоски и Али Ахмети, не се присутни на собраниската дебата за една изборна единица, иако како што рече, пратеничката
Македонија

(ВИДЕО) Трајанов: Очекуваме СДСМ да ја поддржи иницијативата за една изборна единица

Габриела Димковиќ-Мишевска
Претседателот на Демократскиот Сојуз Павле Трајанов, рече дека очекува поддршка со консензус на иницијативата за промена на Изборниот Законик, да има една изборна единица, наместо