Дебата за една изборна единица, Мицкоски и Ахмети не дојдоа

Од:

Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, Христијан Мицкоски и Али Ахмети, не се присутни на собраниската дебата за една изборна единица, иако како што рече, пратеничката на ДОМ, Лилјана Поповска, покана била испратена на сите лидери на политичките партии. Поддршка на дебатата единствено дојде да даде претседателот на СДСМ, Зоран Заев.

dobivaj vesti na viber

„Ги поканивме сите тројца лидери на големите парламентарни партии, ДУИ, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. Бараме поддршка од сите, промените на изборниот модел треба да ги донесеме заеднички. Според нас, ова е најдобриот модел, нај фер за сите, затоа и сметаме дека на сите ќе им одговара“, рече Поповска.

На дебатата покрај 12 пратеници кои се иницијатори на ова идеја, присутни се независните пратенички Емилија Александровска и Нола Смајловска Исени, Даниела Рангелова од ВМРО-ДПМНЕ, како и пратеникот Амди Бајрам. Свој претставник на дебатата пратија од Алтернатива на Африм Гаши, ПЕИ и Турската демократска партија.

Би можело да ве интересира

Божиновска: ДКСК да постапи по незаконското поставување на Велковски за секретар на Град Скопје

Ристова: Осум милиони евра исплатени кон граѓаните во првите три месеци преку мерката Мој ДДВ

СДСМ: Незаконски поставениот генерален секретар на Град Скопја да поднесе оставка

Катерина Павлова-Николовска

СДСМ: Повисоки плати и пензии со заштеди од 200 милиони евра со ребалансот на Буџетот

Службеници во Владата како новинари, на државен трошок престојувале во Софија тврди ВМРО-ДПМНЕ

(ВИДЕО) Муцунски: Владата води попустлива политика во преговорите со Бугарија

Ана Ололовска