Дебата за една изборна единица, Мицкоски и Ахмети не дојдоа

Од:

Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, Христијан Мицкоски и Али Ахмети, не се присутни на собраниската дебата за една изборна единица, иако како што рече, пратеничката на ДОМ, Лилјана Поповска, покана била испратена на сите лидери на политичките партии. Поддршка на дебатата единствено дојде да даде претседателот на СДСМ, Зоран Заев.

„Ги поканивме сите тројца лидери на големите парламентарни партии, ДУИ, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. Бараме поддршка од сите, промените на изборниот модел треба да ги донесеме заеднички. Според нас, ова е најдобриот модел, нај фер за сите, затоа и сметаме дека на сите ќе им одговара“, рече Поповска.

На дебатата покрај 12 пратеници кои се иницијатори на ова идеја, присутни се независните пратенички Емилија Александровска и Нола Смајловска Исени, Даниела Рангелова од ВМРО-ДПМНЕ, како и пратеникот Амди Бајрам. Свој претставник на дебатата пратија од Алтернатива на Африм Гаши, ПЕИ и Турската демократска партија.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Трипуновски на дело покажа што значи враќање на режимот, граѓаните ќе ја поразат режимската матрица на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ

Собранието ги донесе измените на Законот за служба во Армијата

Брнабиќ за датумот на избори: Ќе биде како што кажа претседателот Вучиќ

Комисија за здравство не се одржа, пратениците заминаа на собраниска седница

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стоилковски: Судството на СДСМ и Заев ги ослободува насилниците како Курто Дудуш

Ана Ололовска

Калеска-Ванчева: Нема суштинска разлика во новиот предлог закон за јавно обвинителство

Ана Ололовска