(ВИДЕО) Витановски: Државната изборна комисија може да организира избори во една изборна единица

Од:

Државната изборна комисија е подготвена да ги спроведе изборите без оглед дали ќе бидат во една или во шест изборни единици. Доколку биде една изборна единица ќе треба само да решиме одредени технички прашања, а тоа не е невозможно, рече Јанакие Витановски од ДИК на дебатата за измени на изборниот законик.

dobivaj vesti na viber

Овој состав на ДИК, рече тој, досега успешно ги спроведе референдумот и претседателските избори иако сме со најкус мандат.

„За ДИК нема да биде проблем да ги спроведе изборите во една изборна единица, со тоа што ќе треба да набавиме нов софтвер за да може да се пребројат резултатите. Ние сме подготвени, ќе го спроведеме законот како што вие ќе го донесете“, рече Витановски.

Во Собранието се одржува јавна дебата за измени во изборниот законик кои ги инициираа 17 пратеници. Учествуваат пратеници и експерти. На дебатата не се присутни пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, ДИУ и Беса.

Би можело да ве интересира

Управниот суд ја прифати тужбата на Беса, нема да се прегласува во Желино

А1он

Бектеши по најавата на Хоџа повика да се почитуваат одлуките на Државната изборна комисија

А1он

ДИК додели уверенијата на шест нови пратеници, ќе ги заменат оние кои беа избрани за градоначалници

Ана Ололовска

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ги повлекоа приговорите за вториот изборен круг

А1он

ДИК ги објави конечните резултати од вториот изборен круг

А1он

До ДИК пристигнале 13 приговори, седум од ТМРО и шест од СДСМ

А1он