izboren model

Македонија

Пратенички средби во врска со реформите на изборните правила

А1он
Во Собранието на Република Северна Македонија денеска средба ќе имаат пратеници од повеќе партии во врска со реформите на изборните правила. Според најавите, меѓу другото,
Македонија

Трајанов: Не се откажуваме и покрај тоа што Владата не даде зелено светло за една изборна единица

А1он
Владата дала негативно мислење за измена и дополнување на Изборниот законик со кој Македонија од шест треба да стане една изборна единица на иницијативата која
Македонија

Македонија да биде една изборна единица – бараат малите партии, ако нема договор можни се и блокади на Собранието

Габриела Димковиќ-Мишевска
Помалите политички партии овој пат цврсто се решени да ги истуркаат измените на Изборниот законик за промена на изборниот модел од шест во една изборна
Македонија

Милошоски од Мицкоски и Заев бараше една изборна единица за подемократски избори, па се предомисли

Кристијан Ландов
Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски со променет став во однос на промената на  изборниот модел. Милошоски, кој во 2018 година беше поборник за една изборна
Македонија

Груби: Имаме усогласен текст за Изборниот законик, но нема промена на изборниот модел

А1он
Пратеникот Артан Груби од ДУИ денеска изјави дека политичките партии усогласиле измени на Изборниот законик, во кој не се предвидува промена на изборниот модел. -Вчерашната
Видео Македонија

ВИДЕО: Заев даде зелено светло за една изборна единица, Мицкоски избега, не се појави на дебатата во Собранието

Габриела Димковиќ-Мишевска
Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, по завршувањето на денешната дебата за промена на изборниот модел, рече дека иницијаторите од помалите партии може да сметаат на
Видео Македонија

(ВИДЕО) Амди Бајрам: Доста е за едни државата да биде мајка, за други маќеа

Габриела Димковиќ-Мишевска
Пратеникот Амди Бајрам од Сојузот на Ромите рече дека доволно време малите партии биле во сенка на големите и дека како што рече време било
Македонија

Заев: СДСМ поддржува промена на Изборниот модел со една изборна единица

А1он
СДСМ поддржува промена на Изборниот модел во една изборна единица и ги охрабрува подносителите на оваа иницијатива да го отворат изборното законодавство во интерес на