Груби: Имаме усогласен текст за Изборниот законик, но нема промена на изборниот модел

Од:

Пратеникот Артан Груби од ДУИ денеска изјави дека политичките партии усогласиле измени на Изборниот законик, во кој не се предвидува промена на изборниот модел.

-Вчерашната средба, беше неформална средба на ентузијасти. Ние остануваме на формалниот состав кој што дискутира промени на изборниот законик и тоа е во рамките на Министерството за правда. Неделава имавме сите средба, и политички партии, невладините организации и меѓународни организации и веќе сме усогласиле текст на предлог-закон кој што во себе ги инкорпорирта сите препораки на ОБСЕ/ОДИХР од последните три изборни циклуси претседателски, локални избори и референдум и во тој предлог не се дискутира околу изборен модел, изјави Груби.

Според него, апсурдно е да се дискутира за промена на изборен модел на пет месеци пред предвремени избори.

Би можело да ве интересира

Брнабиќ за датумот на избори: Ќе биде како што кажа претседателот Вучиќ

Нова средба на Курти и Мустафа, оптимизам за заедничка влада на Косово

А1он

Милошоски од Мицкоски и Заев бараше една изборна единица за подемократски избори, па се предомисли

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Блискоста до Груевски и Мицкоски клучна за изборот на технички министри

Кристијан Ландов

Познати кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ за министри и заменици во техничката влада, МВР останува неизвесно

Мери Јордановска

Османи оптимист дека Собранието ќе ја надмине блокадата, со цел изборите да се одржат во закажаниот термин