(ВИДЕО) Амди Бајрам: Доста е за едни државата да биде мајка, за други маќеа

Од:

Пратеникот Амди Бајрам од Сојузот на Ромите рече дека доволно време малите партии биле во сенка на големите и дека како што рече време било да се стави крај на ситацијата во која за едни државата е мајка, за други маќеа, на дебатата за промена на изборниот модел од шест на една изборна едница.

dobivaj vesti na viber

„Не може за крупните работи во државата да одлучуваат само големите партии, време е да се крене гласот на помалите. И ние придонесуваме во оваа држава и ние гласаме и сите го сочинуваме овој Парламент, сите преку гласање учествуваме и во формирање на владата. Не може за едни оваа држава да биде и мајка и татко, за други маќеа и очув. Гледаме дека лидерот и Премиерот на СДСМ не почитува и дојде и фала му, другите избегаа зашто се плашат од ова. Страв им е да не се донесе некоја одлука, која не им е во интерес, рече Бајрам.

Би можело да ве интересира

Пратенички средби во врска со реформите на изборните правила

Трајанов: Не се откажуваме и покрај тоа што Владата не даде зелено светло за една изборна единица

Жарко Настоски

Македонија да биде една изборна единица – бараат малите партии, ако нема договор можни се и блокади на Собранието

Габриела Димковиќ-Мишевска

Амди Бајрам нема да биде погребан во Алејата на великаните, неговата партија погрешно информирала

Жарко Настоски

Амди Бајрам денеска ќе биде погребан во Алејата на великаните на гробиштата во Бутел

Жарко Настоски

Амди Бајрам бил позитивен на Ковид-19, ќе се спроведе епидемиолошка анкета со неговото семејство и контакти

А1он