Македонија

Османи: Европскиот фронт ја победи коалицијата Вреди со над 40.000 гласа, волјата на граѓаните е јасна и треба да се почитува

Европскиот фронт има длабока победа наспроти коалицијата Вреди со над 40.000 гласа и со победа во речиси сите општини во земјата, кажа кандидатот за претседател
Македонија

Сиљановска води со над 100.000 гласови пред Пендаровски во обработени 2.575 избирачки места

Првичните резултати што Државната изборна комисија ги објавува на својата веб-страница покажуваат дека од обработени 71,19 проценти од гласовите, односно 2.575 од вкупно 3.508 избирачки
Македонија

Сиљановска со двојно повеќе гласови од Пендаровски во 1.650 обработени избирачки места

Александар Тодески
Претседателскиот кандидат поддржан од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана Сиљановска-Давкова води со 36 отсто или 144.937 освоен глас во првиот круг на претседателските избори од обработени
Македонија

(ВИДЕО) Кузеска: Ги очекуваме резултатите, уверени сме дека граѓаните ќе ја поддржат европската иднина

Александар Тодески
Ги очекуваме изборните резултати, уверени сме дека граѓаните и денеска и на 8 мај поддржуваат и ќе ја поддржат европската иднина на Македонија, иднина во
Македонија

Од 714 обработени избирачки места, 44 отсто од гласовите се за Сиљановска, 19 отсто за Пендаровски, покажува статистиката на ВМРО-ДПМНЕ

Над 44 отсто од гласовите во обработени 714 гласачки места се за кандидатката за претседател од ВРМО-ДПМНЕ, Гордана Сиљановска-Давкова, покажува статистиката на ВМРО-ДПМНЕ. Следен, со
Македонија

Адеми: Волјата на гласачите е запишана, таа ќе биде дел од идните политики на државата

Народот го кажа своето. Им честитаме на сите граѓани. Имавме мирен изборен ден во кој граѓаните слободно и во голем број ја искажаа својата политичка
Македонија

Таравари: Промените се во кутиите кои полека се отвораат, се надевам дека на 8 мај ќе победиме

Ви благодарам што толку масовно излеговте на гласање. Во овие избори имаше помасовно излегување, што зборува дека промените ни доаѓаат. Ние како Влен сме пресреќни
Македонија

Негативни коментари по дебатата на МРТ: „Ова не е дебата, туку квиз“

Незадоволство од граѓаните после предизборната дебата на сите седуммина кандидати за претседател на Македонија, кое се емитуваше вчера на јавниот сервис. Реакциите доаѓаат во однос
Видео Македонија

(ВИДЕО) Интервју со Димитриевски: Исклучувам постизборна коалиција со СДСМ, дел од раководството треба да одговара

Александар Тодески
Нема да коалицирам со ова раководство на СДСМ после парламентарните избори, вели во интервју на А1он лидерот на Движењето ЗНАМ – За наша Македонија и
Македонија

За една година затворени 14 училишта во Македонија: Намален е бројот и на паралелки и ученици

Александар Тодески
За една училишна година се затвориле четиринаесет основни училишта, покажуваат бројките кои ги објави Државниот завод за статистика. „Според податоците на Државниот завод за статистика,