Македонија

Дел од измените на Кривичниот законик од утре стапуваат на сила: Што ќе значат за осудените ексфункционери

Александар Тодески
Измените на Кривичниот законик кои се однесуваат за „злоупотреба на службената положба и овластување“ почнуваат да важат од утре, една недела откако се објавени во
Македонија

Груби: Во рацете на „Бехтел и Енка“ е тоа кој ќе биде подизведувач

Во рацете на „Бехтел и Енка“ е тоа кој ќе биде подизведувач, кажа вицепремиерот Артан Груби на третото по ред означување на почетокот на изградбата
Македонија

ВИДЕО: „Бехтел и Енка“ со експлозија означи старт на работата на Коридорот 8, минираше и Агелер

Александар Тодески
Со експлозија на планината кај Горња Баница, вицепремиерот Артан Груби со министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, директорот на Јавното претпријатие за државни патишта,
Македонија

А1он ги открива фирмите – подизведувачи на „Бехтел и Енка“ за делницата Гостивар-Букојчани

„АК инвест“, „Еуровиа“ и „Стентон градба“ се фирмите подизведувачи кои утре ќе ја почнат изградбата на делницата Гостивар – Букојчани, дознава А1он. Овие три фирми
Македонија

Шест месеци по првиот „свечен старт“ на изградбата, „Бехтел и Енка“ утре почнува да работи на Коридорите

Со експлозија утре, половина година од првото од двете „свечени отпочнувања“ на изградбата на Коридорите 8 и 10д на кое присуствуваше половина влада, „Бехтел и
Македонија

ВИДЕО: Протест во Тетово, се бара ново обвинение за пожарот во модуларната болница

Роднините на жртвите од пожарот во модуларната ковид болница во Тетово на протест бараат ново обвинение за случајот, бидејќи според нив, мора да има правда
Македонија

(ВИДЕО) Затвор за професорите Шуклев и Ристевски, барале пари и секс за оценки: Втора пресуда за „Еразмус“

Александар Тодески
Обвинетите професори Бобек Шуклев и Славе Ристевски од Економскиот факултет осудени со затворски казни од 4 и пол и 4 години зошто барале пари и
Македонија

ВИДЕО: Во празна судница, Игор Јанушев осуден на двегодишна условна казна за кинеските автобуси

Александар Тодески
Во празна судница, судијата Осман Шабани ја изрече пресудата, дека обвинетиот пратеник и поранешен директор на ЈСП, Игор Јанушев е осуден на двегодишна затворска казна
Македонија

ЕУ за предлог измените во Кривичниот законик: Проверуваме дали е злоупотребено знаменцето

Европската унија ги разгледува предложените измени во Кривичниот законик кои владата со европско знаменце ги испрати до Собранието, а кои предвидуваат поблаги казни за злоупотреба
Македонија

Груби: „Бехтел и Енка“ ќе почне да гради на 12 септември

Александар Тодески
Во вторник „Бехтел и Енка“ со минирање на планината над селото Дебреше почнува со градење на делница од Коридорот 8, вели вицперемиерот и координатор за