Борисов: Да го финализираме францускиот предлог за Македонија

Од:

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, посака успех во финализирањето на францускиот предлог за решавање на спорните прашања меѓу Бугарија и Македонија.

dobivaj vesti na viber

Борисов за БГНЕС рече дека прашањето за Северна Македонија го разгледувала Извршната комисија на ГЕРБ.

„На темата Северна Македонија навистина им посакувам успех на колегите во Софија да ја финализираат, за да можеме да кажеме дека француското претседателство направи многу и да биде успешно како што заслужува“, рече тој.

Народното собрание на 24 јуни гласаше за предлог-резолуција која има за цел да го реши спорот меѓу Софија и Скопје и да го отвори патот за европска интеграција на Република Македонија. Нацрт-одлуката се надоврзува на предлогот на француското претседателство и се надоврзува на него, за да бидат максимално заштитени бугарските интереси. Тоа ги потврдува условите под кои Софија може да го поддржи евроинтегративниот процес на РСМ. На 29 јуни бугарската влада ја одобри оваа одлука на бугарскиот парламент.

Францускиот предлог вчера пристигна во Скопје, но премиерот Димитар Ковачевски не откри што содржи тој и што ќе биде изменето во однос на предлог-резолуцијата на Бугарија во која се вметнати и бугарските интереси.

Претседателот Пендаровски рече дека предлогот е истиот, но е модифициран откако Ковачевски ја одби оригиналната верзија на самитот во Брисел.

Владата, пак, утрово соопшти дека модифицираниот предлог ќе биде објавен на официјалниот сајт по лидерската средба која е закажана за 11 часот.

Би можело да ве интересира

Петков: Борисов да се пензионира, а по реформите во судството – да оди во затвор

Во Србија во тек консултации за премиер на новата Влада

А1он

На 19 август ќе се гласа за недоверба на Владата на Црна Гора

Пет години откако Заев и Борисов се изгушкаа по потпишувањето на Договорот за добрососедство

Орце Костов

Мицкоски: Власта да не го бојкотира референдумот

Повисоки плати за вработените во МВР од септември

Катерина Павлова-Николовска