Борисов: Да го финализираме францускиот предлог за Македонија

Од:

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, посака успех во финализирањето на францускиот предлог за решавање на спорните прашања меѓу Бугарија и Македонија.

Борисов за БГНЕС рече дека прашањето за Северна Македонија го разгледувала Извршната комисија на ГЕРБ.

„На темата Северна Македонија навистина им посакувам успех на колегите во Софија да ја финализираат, за да можеме да кажеме дека француското претседателство направи многу и да биде успешно како што заслужува“, рече тој.

Народното собрание на 24 јуни гласаше за предлог-резолуција која има за цел да го реши спорот меѓу Софија и Скопје и да го отвори патот за европска интеграција на Република Македонија. Нацрт-одлуката се надоврзува на предлогот на француското претседателство и се надоврзува на него, за да бидат максимално заштитени бугарските интереси. Тоа ги потврдува условите под кои Софија може да го поддржи евроинтегративниот процес на РСМ. На 29 јуни бугарската влада ја одобри оваа одлука на бугарскиот парламент.

Францускиот предлог вчера пристигна во Скопје, но премиерот Димитар Ковачевски не откри што содржи тој и што ќе биде изменето во однос на предлог-резолуцијата на Бугарија во која се вметнати и бугарските интереси.

Претседателот Пендаровски рече дека предлогот е истиот, но е модифициран откако Ковачевски ја одби оригиналната верзија на самитот во Брисел.

Владата, пак, утрово соопшти дека модифицираниот предлог ќе биде објавен на официјалниот сајт по лидерската средба која е закажана за 11 часот.

Би можело да ве интересира

Владата одобри исплата на платите во јавниот сектор согласно Општиот колективен договор

Снегот и ветрот турнаа и бандери, една падна врз автомобил

Александар Тодески

Владата донесе одлука за давање на согласност за продолжување на Европскиот АТМ доброволен солидарен фонд за поддршка на Украина и Молдавија

Горан Наумовски

Ковачевски: Граѓаните треба да бидат среќни, живеат во држава со исклучително ниво на безбедност

А1он

Столтенберг: Не гледаме воена закана во регионот, но сепак има дополнителни илјада трупи во Косово

А1он

(ВИДЕО) Ристовски: „Северна“ ќе ја избришеме со изјава за ништовност, не мора да има уставни измени

Александар Тодески