ВИДЕО: Кукавицата и лажго Петков ќе има поддршка од 59 пратеници на ГЕРБ за францускиот предлог, најави Бојко Борисов

Од:

„Разговарав со пратениците на ГЕРБ и ги прашав дали ми веруваат да го поддржам предлогот на Франција. Ако се осмели овој кукавица и лажго, ќе има поддршка од 59 пратеници и зелено светло за Република Северна Македонија и Албанија“, најави лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов.

dobivaj vesti na viber

Тој побара веднаш да се свика министерскиот совет, да се даде предлог и да се оди во Народното собрание.

„Верувам во Макрон и во ЕУ. Се што е добро во Бугарија доаѓа од ЕУ. ЕУ и НАТО во моментов бараат проширување со Западен Балкан, а ГЕРБ го започна овој процес. Петков ќе оди утре во Советот и ќе каже дека некој од Софија му пречи. Петков ќе се крие и ќе се плаши. Француското претседателство ја направи најдобрата рамка и таа не може да биде подобра“, истакна бившиот премиер Борисов.

Борисов истакна дека актуелната влада не направила ништо за Протоколот, кој е составен дел на францускиот предлог.

„Ако имаме премиер да свика седница, ќе влеземе ние 59 пратенции на ГЕРБ. Сакаме да го решиме прашањето со Македонија пред гласањето, да не се срами Бугарија“, нагласи тој.

Би можело да ве интересира

Пет години откако Заев и Борисов се изгушкаа по потпишувањето на Договорот за добрососедство

Орце Костов

Мицкоски: Власта да не го бојкотира референдумот

(ВИДЕО) Седуммина признаа вина за инцидентите пред Собрание, тројца од нив имат по 18 години

Кристијан Ландов

Португалскиот шеф на дипломатијата: Не гледам причина Бугарија повторно да блокира

Орце Костов

Ниту владиниот совет за македонски јазик не објасни до каде се простираат дијалектите

Орце Костов

ЕУ извести дека преговори не се започнати, а Маричиќ дека сме во „фаза на затворање на отворачкиот дел“

Кристијан Ландов