24 maj

Македонија

Честитка од Иванов за празникот на просветителите: Нивното дело, наша водилка

А1он
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, упати честитка по повод одбележувањето на 24 Мај – Денот на македонските и сесловенските просветители и учители, светите браќа
Македонија

Честитка од Џафери по повод 24 мај, Денот на светите браќа Кирил и Методиј

А1он
Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери упати честитка по повод 24-ти мај, Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј. – Овој
Македонија

Во Велес свеченост по повод 24 мај – Денот на сесловенските просветители браќата Кирил и Методиј

А1он
Општина Велес синоќа во големата сала на општината ја организира традиционалната свеченост по повод Денот на сесловенските браќа св. Кирил и Методиј, која беше наменета