vatikan

Свет

Соработниците во Ватикан приложуваат зелен сертификат за вакцинација за да влезат на работните места

А1он
Соработниците во Ватикан сега мора да приложат зелен сертификат за вакцинација или прележан коронавирус за да добијат пристап до своите работни места. Мерката стапи на
Свет

Европскиот суд го отфрли случајот против Ватикан за сексуална злоупотреба

А1он
Европскиот суд за човекови права денеска одлучи дека Ватикан не може да биде тужен пред локалниот суд за сексуална злоупотреба извршена од католички свештеници, потврдувајќи
Свет

Ватикан од 1 октомври ќе бара „зелен сертификат“

А1он
За влез во Ватикан од 1 октомври ќе биде потребен „зелен здравствен сертификат“ за докажување на имунитет од Ковид-19, соопшти папската држава. Британските медиуми пренесуваат
Свет

Од 1 октомври влез во Ватикан само со здравствен сертификат за Ковид-19

А1он
Од 1 октомври за влез во Ватикан ќе биде потребен здравствен сертификат со кој се докажува имунитет против Ковид-19. Жителите, работниците и посетителите ќе треба
Свет

Христијанските поглавари по првпат во заедничка декларација предупредуваат на опасностите од климатските промени

А1он
Тројцата главни христијански лидери ги здружија силите за да предупредат дека светот се соочува со критичен момент бидејќи климатската криза ја загрозува иднината на планетата,
Македонија

Османи во Ватикан по повод одбележување пет години канонизација на Мајка Тереза

А1он
Министерот за надворешни работи Бујар Османи присуствуваше на јубилејот пет години канонизација на Мајка Тереза, во Ватикан што првпат е во заедничка организација на МНР
Свет

Првпат во историјата на Ватикан Папата именува жена на две високи позиции во дикастерија

А1он
Папата Франциск ја именуваше сестра Алесандра Смерили за привремена секретарка на Дикастеријата за промовирање на интегрален човечки развој и како делегат на Комисијата за Ковид-19
Свет

Ватикан го казни пензионираниот надбискуп на Вроцлав за прикривање сексуални злоставувања

А1он
Ватикан го казни поранешниот надбискуп на Вроцлав затоа што не ги сфатил сериозно обвинувањата за сексуална злоупотреба во Црквата, забранувајќи му да учествува на јавни,
Свет

Полска побарала од Ватикан податоци за сексуално злоставување деца од свештеници

А1он
Полската државна Комисија за борба против педофилијата соопшти дека побарала од Ватикан податоци за сексуално злоставување деца од страна на свештеници во Полска, бидејќи полската
Свет

Ватикан обезбеди вакцини за најсиромашните во Рим

А1он
Ватикан ја зајакнува кампањата за вакцинација против Ковид-19 за некои од најмаргинализираните заедници во Рим и обезбедува вакцини за 1.200 сиромашни локални жители. Кампањата за