eurosong

Магазин

ВИДЕО: Фаворитот победи, ќе ја претставува Италија на Евровизија

А1он
Заврши 73-тото издание на еден од најстарите и најпопуларни фестивали во светот. По 28 песни претставени на Санремо, петте изведувачи со најмногу гласови се пласираа
Магазин

(ВИДЕО) Хрватска на Евровизија со песна за Путин: Мал подол психопат

А1он
Веднаш по победата на риечката група Let 3 со песната „Мама ШЧ“ на Дора, со молскавична брзина почнаа да се нижат коментари за нивната победа.
Магазин

Велика Британија ќе биде домаќин на Евросонг 2023

А1он
Натпреварот за песна на Евровизија ќе се одржи следната година во Велика Британија, официјално е потврдено. Организаторите на шоуто одлучија дека настанот не може да
Магазин

Нов скандал за мамење на Евровизија, Романија тврди: Не и дадовме 12 поени на Украина!

А1он
ЕБУ ги анализираше гласовите на жирито по втората генерална проба на втората полуфинална вечер на Изборот за песна на Евровизија 2022 година и идентификуваше одредени
Магазин

Ротердам домаќин на 65. Песна на Евровизија

А1он
Јубиларното натпреварување 65. Песна на Евровизија следната година ќе се одржи во Ротердам, соопшти денеска ЕБДУ. Во трката помеѓу холандските градови за организирање на Евровизија,
Магазин

Тамара: Отидовме, видовме, победивме – се чувствуваме како победници

А1он
Отидовме, видовме, победивме. Ова е резултат на тимска работа, многу љубов и посветеност, рече Тамара Тодевска пред нејзините фанови кои дојдоа да ја пречекаат на
Магазин

ВИДЕО: Тамара го освои осмото место на Евровизија

А1он
Македонскиот преставник Тамара Тодевска го освои високото осмо место на Евровизија што оваа година се одржа во Тел Авив, Израел. Таа се престави со песната
Магазин

Цеца и Карлеуша повикаа да се гласа за Тамара

А1он
Светлана Ражњатовиќ Цеца и Јелена Карлеуша на своите профили на социјалните мрежи повикаа Србите да гласаат за Тамара. „Тамара Тодевска браво“, напиша Цеца, а Карлеуша