evrovizija

Магазин

ВИДЕО: Фаворитот победи, ќе ја претставува Италија на Евровизија

А1он
Заврши 73-тото издание на еден од најстарите и најпопуларни фестивали во светот. По 28 песни претставени на Санремо, петте изведувачи со најмногу гласови се пласираа
Магазин

(ВИДЕО) Хрватска на Евровизија со песна за Путин: Мал подол психопат

А1он
Веднаш по победата на риечката група Let 3 со песната „Мама ШЧ“ на Дора, со молскавична брзина почнаа да се нижат коментари за нивната победа.
Магазин

ВИДЕО: Украина ги избра своите претставници за Евровизија, настапот се емитуваше од засолниште во Киев

А1он
Поп дуото наречено „Творчи“ ќе ја претставува Украина на Изборот за песна на Евровизија 2023 година, а тие го снимија и својот настап за споменатиот
Магазин

Промени на Евровизија – се воведува онлајн гласање

А1он
Европската радиодифузна унија соопшти дека од следниот „Песна на Евровизија“ ќе се менуваат правилата за гласање на натпреварот. Главна новина е воведувањето на онлајн гласањето,
Магазин

Ливерпул ќе биде домаќин на Евровизија следната година

А1он
Ливерпул ќе биде домаќин на Изборот за песна на Евровизија 2023 година. Ливерпул беше еден од 20-те градови кои се натпреваруваа за домаќин на Евровизија,
Магазин

Евровизија 2023 нема да се одржи во Украина, Велика Британија може да биде домаќин

А1он
Организаторот на Евровизија денеска најави дека ќе започне разговори со Би-Би-Си за можното одржување на настанот следната година во Велика Британија, откако заклучиле дека не
Магазин

„Калуш оркестар“ го продадоа евровизискиот трофеј за да соберат пари за украинската армија

А1он
Украинската група „Калуш оркестар“ што победи на овогодинешниот избор за песна на Евровизија го продаде освоениот трофеј за 900 илјади долари, а средствата ги намени
Магазин

Нов скандал за мамење на Евровизија, Романија тврди: Не и дадовме 12 поени на Украина!

А1он
ЕБУ ги анализираше гласовите на жирито по втората генерална проба на втората полуфинална вечер на Изборот за песна на Евровизија 2022 година и идентификуваше одредени
Свет

Реакција на Русија за победа на Украина на Евросонг

А1он
На 66. Избор за песна на Евровизија во Торино, Украина победи убедливо, завршувајќи го натпреварувањето со 631 поен. Како и секогаш, мислењата се поделени –