Gaza

Свет

Од почетокот на војната речиси 20.000 деца се родиле во пеколот на Газа

А1он
Обединетите нации денеска соопштија дека од избувнувањето на војната, пред повеќе од три месеци, во Газа под „неверојатни услови“ зе родени илјадници бебиња. Портпаролката на
Свет

Ердоган: Замижуваат пред масакрите, западните земји паднаа на тестот во Газа, го изгубија кредибилитетот

А1он
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го впери прстот кон меѓународната заедница дека само го гледа израелскиот геноцид врз палестинскиот народ, а израелскиот претседател Бенјамин Нетанјаху
Свет

ИДФ: Убиените новинари на Ал Џезира припаѓале на терористички групи

А1он
Израелските одбранбени сили (ИДФ) тврдат, повикувајќи се на разузнавачки информации, дека двајцата новинари на Ал Џезира кои беа цел на воздушен напад во неделата во
Свет

Во израелски воздушен напад загинале двајца палестински новинари

А1он
Министерството за здравство во Појасот Газа, кое го води Хамас, денеска соопшти дека во израелски воздушен напад загинале двајца палестински новинари. Се работи за видеографот
Свет

ИДФ: Повеќе од 100 израелски војници се убиени од почетокот на копнената операција

А1он
Повеќе од 100 израелски војници загинаа од почетокот на израелската копнена офанзива во Газа. Утрово тројца од четворицата загинати војници загинале во борби во јужниот
Свет

Иран: Ако Израел не се смири, војната ќе се прошири во регионот

А1он
Иран денеска предупреди на „израелско воено проширување“ во регионот доколку „израелската армија продолжи да врши воени злосторства против Палестинците“. Иранскиот министер за надворешни работи Хосеин