Србин се обидел да влезе во Македонија со фалсификувани бугарски документи

Од:

На 19.01.2024 во 10.20 часот на Граничен премин Табановце, полициски службеници го лишиле од слобода Д.М.(53) од Република Србија.

При пасошка контрола и проверка, тој на увид приложил бугарска возачка дозвола и бугарска лична карта, за кои по извршени проверки било констатирани дека се фалсификувани.

Лицето било предадено во Полициската станица Куманово и во координација со јавен обвинител, Одделението за прекуграничен криминал, миграции, странци и реадмисија Куманово против него поднесе кривична пријава по член 378 од кривичниот законик – фалсификување исправа.

Би можело да ве интересира

Мицотакис: Во овие околности меморандумите нема да се ратификуваат во грчкиот Парламент

Фамелос: Ратификацијата на меморандумите ќе ја унапредеше соработката

Маринакис: Другата страна не ги почитува основните работи, односно името на земјата, која не се вика Македонија, туку Северна Македонија

Каселакис: Меморандумите се позитивни за Грција и од геополитички и од економски причини

Комисијата на ЕУ ги повика Скопје и Атина да се држат до договорот за промена на името

Орце Костов

Герапетритис: Граѓаните на Северна Македонија не би сакале да ги стават во опасност односите со Грција