Вилма Русковска не е повеќе јавен обвинител – Советот на обвинители едногласно ја разреши од функцијата

Од:

Поранешната шефица на Обвинителатвото за гонење на организиран криминал и корупција повеќе не е јавен обвинител.

Членовите на Советот на јавните обвинители едногласно ја разрешија поранешната шефица на Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Вилма Русковска од функцијата јавен обвинител.

Ова доаѓа откако претходно, дисциплинската комисија на Обвинителството одлучи да бара разрешување на Вилма Русковска од нејзината обвинителска функција. Претходно членовите на Советот на ЈО едногласно одлучија да се одбие жалбата на Русковска во врска со предлогот за нејзино разрешување, по што се премина на гласање по предлогот за нејзино разрешување.

Членовите едногласно го изгласаа предлогот и ја разрешија Русковска.

Против Русковска и обвинителките Ивана Трајчева и Елизабета Јосифоска беше отворена дисциплинска постапка од страна на Јавното обвинителство поради претресот во просторите на Управата за финансиска полиција летото 2022 година, додека директор на оваа институција беше Арафат Муареми. Станува збор за предлог од Државниот обвинител Љубомир Јовески, кој смета дека бил прекршен законот при упадот и претресот во Финансиската полиција.

Русковска во периодот до одлука на советот беше суспендирана од обвинителската функција, а во обвинителството за борба против организиран криминал ја наследи Ислам Абази.

Советот донесе и одлука за намалување на платата за 30 проценти во траење од шест месеци на јавната обвинителката Ивана Трајчева.

 

Би можело да ве интересира

Почнува постапката за избор на нов државен јавен обвинител

Кривична за поранешен јавен обвинител и деветмина негови познаници

Горан Наумовски

Русковска по потврдената супспензија: На ни еден предмет не сум влијаела, можете да прашате било кој обвинител

Кристијан Ландов

За најмногу 60 дена Русковска ќе може да се врати на работа, а ќе остане суспендирана поради можноста да влијае

Кристијан Ландов

Во среда ќе се знае иднината на Вилма Русковска

Кристијан Ландов

Русковска го прогласи Јовески за ненадлежен: Дали претресот e законски одлучува судот

Кристијан Ландов