Кривична за Ацо Спасеновски, како министер за земјоделство овозможил незаконска исплата на 7,3 милиони денари

Од:

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против поранешниот министер за земјоделство Ацо Спасеновски.

Спасеновски се товари за злоупотреба на службената положба и овластување. Во својство на министер, во 2009 година овозможил исплата на 7,3 милиони денари за наводни научни истражувања, информира Финансиската полиција.

Кривични пријави се поднесени и против сопственикот на „Меѓународен Агро Консалтинг“, А.Ѓ., како и против правното лице „Меѓународен Агро Консалтинг“.

-Првопријавениот А.С. во својство на министер за земјоделство, шумарство и водостопанство во текот на 2009 година потпомогнат од второпријавениот А.Ѓ, сопственик и управител на третопријавеното правно лице Меѓународен Агро Консалтинг, ја злоупотребил својата службената положба и овластување на начин што дал налог и исплатил фактури во вкупен износ од 7.338.551 денари за што биле доставени и примени во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство вкупно 27 невистинити извештаи за „извршено научно и мониторинг истражување“, односно овозможил третопријавеното правно лице да стекне противправна имотна корист од 7.338.551 денари, за кој износ го оштетиле Буџетот на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, информира Финансиската полиција.

Би можело да ве интересира

Кривична пријава против двајца управители во ДТТУ „Радика Ресорт“ ДООЕЛ увоз-извоз

Ана Ололовска

Финансова полиција поднесе кривична пријава за вработена во приватна клиника

А1он

Управата за финансиска полиција извршила проверки во вкупно 75 правни субјекти за технички преглед

Ана Ололовска

ВИДЕО: Кривични пријави за злоупотреба на службена положба и перење пари во општина Петровец

Ана Ололовска

Кривична пријава за градежната фирма за непријавување данок од речиси половина милион евра

ВИДЕО: Промовирана двегодишна стратегијата за јакнење на капацитетите за водење финансиски истраги и конфискација на имот

Ана Ололовска