antikorupciska

Македонија

Спасовски бара од Антикорупциска да ги истражи обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ против него

А1он
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски дернеска до Државната комисија за спречување корупција денеска барање да се испита комплетно целиот случај во врска со негова
Македонија

Клиника Жан Митрев: Ја поздравуваме иницијативата на Антикорупциска, отворени сме за соработка

А1он
Клиниката Жан Митрев ја поздравува иницијативата на Антикорупциската комисија за испитување на случајот со детската кардиохирургија. „Клиниката е отворена за соработка за обезбедување на сите
Македонија

Антикорупциска ќе го испитува јавното приватно партнерство со Жан Митрев

Мери Јордановска
Антикорупциската комисија отвори предмет по сопствена иницијатива откако Владимир Чадиковски, единствениот лиценциран детски кардиохирург, даде отказ од болницата „Жан Митрв“, со која државата имаше склучено
Македонија

ВИДЕО: Васко Ковачевски и шест други директори на ЕЛЕМ ќе треба да платат казна бидејќи не поднеле анкетни листови

Кристијан Ландов
Антикорупциската комисија ќе поведе прекршочна постапка против седум директори во рударско-енергетските комбинати што се во составот на АД Електрани на Македонија бидејќи не доставиле анкетни
Македонија

Антикорупциска ќе ги проверува кандидатите за членови на Советот на АВМУ и на МРТ

А1он
Собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата на денешната седница ги утврди листите на кандидати доставени на јавни конкурси за избор на членови на
Македонија

ДКСК: Укажувањето до Врховниот суд е да превенира потенцијален судир на интереси кај судии против кои се отворени постапки

А1он
Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) денеска соопшти дека укажувањето што било доставено до Врховниот суд на РСМ од 10 овој месец, е во
Македонија

Како Заев ја ископа законската дупка за да биде и премиер и министер

Дали премиерот Зоран Заев може привремено да ја извршува функцијата министер за финансии до изборот на нов и дали тоа е сива зона и правен
Македонија

Штерјев: Не ми паѓа на памет да ја платам прекршочната на антикорупциска

Васко Маглешов
Првиот човек на Советот на јавните обвинители, Коле Штерјев, изјави дека не планира да ја плати прекршочната пријава која му ја определи Државната комисија за
Видео Македонија

ВИДЕО: ДКСК ќе покрене прекршочна постапка за пратеничката од СДСМ, Тања Ковачев

А1он
Антикорупциската комисија ќе проверува 36 вработувања во УЈП ангажирани преку Агенција за привремени вработувања. Меѓу вработените се и сопругата на директорот на истражниот затвор „Скопје“,
Македонија

Непотизам имало, ама одговорност нема, ДКСК затвора застарени предмети

А1он
Антикорупциската комисија на денешната седница затвори повеќе предмети за кои утврди дека имало непотизам и судир на интереси кај дел од поранешните функционери, но бидејќи