На пет охридски плажи им ја исклучија струјата бидејќи немаат концесии

Од:

По повеќе од три години откако е истечен и последниот договор за закуп на охридските плажи, ЕВН ја исклучи струјата во пет објекти. Неофицијално, без електрично напојување од утрово се Охрид Куба, Кадмо, Бела Виста, Канео и Потпеш. Дел од овие плажи, функционираа и како ноќни клубови. Од ЕВН за „А1он“ потврдија дека постапувале на охридското крајбрежје.

dobivaj vesti na viber

„За исклучувањето се известени сите корисници на кои им е истечен договорот за краткотраен закуп“, велат од ЕВН за „А1он“.

За да на објектите се приклучи струја, мора да се поседува доказ за сопственост на објектот или парцелата, а плажите кои останаа без напојување се на државата, а не на фирмите кои без концесии ги управуваат. Дополнително, се бара и извод со вцртан објект од Детален урбанистички план.

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески, минатата недела обнзани дека без концесии, фирми правеле приход и до 190 милиони денари. Тој најави уривање на се што е узурпирано, а не е во согласност со законите.

„Треба на сите да ни стане јасно дека ваква урбанизација и користење на крајбрежјето во строго заштитените зони, едноставно, повеќе, нема да има“, рече Георгиевски.

Би можело да ве интересира

За Радев, патот на Македонија кон ЕУ минува низ признавање на бугарската историја

Орце Костов

Искршена таблата од бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид

Орце Костов

Уапсен крадец од Охрид

Уапсена охриѓанка барана со потерница, осуденa за тешка кражба

Горан Наумовски

Пливачи со години не добивале награди од охридскиот маратон, Пецаков им пратил покани и чека одговори

Кристијан Ландов

Годинава, атрактивни содржини и учесници на Балканскиот поетски камп за млади “Ванчо Николески”