struga

Спорт

Струшкиот ракометен турнир годинава без екипи од странство

А1он
Шест македонски прволигаши ќе настапат на 49. издание на Струшкиот ракометен турнир, на кој годинава, спротивно на традицијата, нема да учествуваат екипи од странство. Бранителот
Македонија

ВИДЕО: Полни кафеаните покрај Црн Дрим, тие кои не најдоа место за разладување во Охридско се капат во реката

Кристијан Ландов
Полни кафеани, ресторани, кафичи. Ваква е сликата покрај Црн Дрим во Струга. Реткост е да се најде празно место, а во одредени угостителски објекти се
Македонија

Продавач на пазар од Велешта со нож нападнал 72-годишен стружанец

А1он
43-годишен жител на струшкото село Велешта е уапсен откако откако на пазарот во градот, каде што имал тезга, со нож нападнал пензионер, информираа од полицијата.
Македонија

ВИДЕО: Светлата на едната страна од Црн Дрим по еден месец не работат

Кристијан Ландов
Осветлувањето на едната страна од коритото на реката Црн Дрим во Струга, кое општината свечено го откри минатиот месец, не работи. Светлата во неколку бои
Македонија

Скопјанец изградил 50-метарска ограда на државен имот во Струга, доби кривична пријава

А1он
Градежен инвеститор од Скопје доби кривична пријава откако изградил ѕид долг 50 метри на струшката улица „Туристичка“, соопшти полицијата. „ОВР Струга поднесе кривична пријава против
Видео Македонија

ВИДЕО: Стефоска не му се плаши на Мерко и не е задоволна од исполнувањето на препораките од УНЕСКО во Струга

Кристијан Ландов
„Од никого не се плашам“, вака министерката за култура, Ирена Стефоска одговори на прашањето дали се плаши од градоначалникот Рамиз Мерко, по што, побара и
Македонија

Мерко и Нуредини ја игнорираат струшката депонија, чудовиште големо колку четири фудбалски терени

А1он
Денешното рочиште од судскиот процес за струшката депонија се одржа на терен со увид на лице место за вештачење и утврдување на фактите за штетноста
Видео Македонија

ВИДЕО: Мерко со огномет го пушти осветлувањето во Црн Дрим од 110 илјади евра

Кристијан Ландов
Негативните критики за изгледот на Црн Дрим, како и за влијанието на новите светилки врз живиот свет, не го предомислиja струшкиот градоначалник Рамиз Мерко да
Македонија

(ВИДЕО) Деребан: Власта во Струга не направи ниту една капитална инвестиција, но затоа направи дива депонија колку фудбалско игралиште

А1он
Ален Деребан, претседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Струга, ја обвинува власта дека не реализирала ниту една каптилана инвестиција во Струга, но затоа направиал дива депонија