zname

Македонија

Не се разговара за промена на знамето, грбот или химната, велат од Владата по изјавата на Ахмети

А1он
Ниту во Владата, ниту во владејачката партија СДСМ, ниту со премиерот Заев не е разговарано за промена на знаме, грб или химна на државата, брифираат
Свет

ВИДЕО: Британското знаме симнато од пред европските институции

А1он
Неколку часови пред брегзит, знамињата на Велика Британија, што беа покрај знамињата на ЕУ и другите земји-членки, беа отстранети од европските институции во Брисел и
Свет

Францускиот спајдермен закачи знаме на помирувањето во Хонгконг

А1он
Искачувачот Ален Робер, познат по прекарот „француски спајдермен”, денеска се искачи на облакодер од 68 ката во Хонг Конг и постави знаме симбол на помирувањето
Македонија

Бошњаковски по изјавата на Османи: Законот за знамиња мора да се почитува, прекршувањето се санкционира

А1он
По настанот во Охрид кога фолклорна група развеа албанско знаме на Самоиловата тврдина, а откако вицепремиерот Бујар Османи изјави дека знамето на Албанија може да
Свет

Десетина сепаратисти упаднаа во владина зграда и го отстранија шпанското знаме

Повеќе од десетина приврзаници на идејата за независност на Каталонија насилно влегоа во зградата на владиното претставништво во градот Гирона. Тие го остранија шпанското знаме
Македонија

Не е само Талат, албанското знаме беше поставено во сите кабинети во изминативе години

А1он
Албански знамиња во кабинетите имало во сите изминати години. На сите фотографии од министрите Албанци посебно во изминатите десет години, во нивна позадина или пред
Македонија

Македонското знаме најубаво во светот според канадски весник

А1он
Знамето на Македонија освои најмногу гласови во изборот за најубаво знаме во светот што го спроведе канадскиот весник „Прованс“. Во борбата за титулата учествуваа националните
Македонија

Јахјага го осуди палењето на македонското знаме

А1он
Косовската претседателка Атифете Јахјага го осуди палење на македонското знаме на протестот одржан во Приштина, оценувајќи го чинот како неприфатлив. – Иако протестите се право загарнтирано
Македонија

ВМРО-НП предлага ново знаме што ќе ги обединува сите граѓани во Македонија

А1он
ВМРО – Народна партија во последниве две години со внимание ги следи манифестациите во чест на празникот ден на албанското знаме и констатира сериозно непочитување