Не се разговара за промена на знамето, грбот или химната, велат од Владата по изјавата на Ахмети

Од:

Ниту во Владата, ниту во владејачката партија СДСМ, ниту со премиерот Заев не е разговарано за промена на знаме, грб или химна на државата, брифираат од Владата откако беше пренесена изјава на Али Ахмети дадена во гостување на албанската телевизија Клан, во која тој вели дека веќе се почнати разговорите за промена на државните симболи.

„Се разговарало и за химната и за грбот и за знамето. Овие се прашања за кои е потребен консензус, но ова повеќе ќе зависи од договор помеѓу Македонците. Што се однесува на химната, се разговарало и нема којзнае какво противење и тоа е повеќе прашање на време и мислам дека може да се разговара без резерви“ изјави Ахмети за ТВ Клан во емисијата емитувана вчера.

Од Владата велат дека Ахмети во делот од гостувањето посветен на темата не го спомнал премиерот Заев како соговорник за темите околу менувањето на симболите, како што тоа беше пренесено во некои медиуми.

„Во изјавата на г. Ахмети не забележавме дека тој изјави дека наводно било разговарано со премиерот Заев или со било кој друг претставник на политичките субјекти во власта. Сметаме дека државата треба да се фокусира со сите свои капацитети на политиките кои носат развој, економија и повеќе пари за граѓаните и Владата ќе продолжи на тој пат“, брифираат од „Илинденска“.

Би можело да ве интересира

Во мај ќе се организира 50. Европска регионална конференција на Интерпол во Охрид

Ана Ололовска

Ќе се основа национална установа „Оркестар за џез музика“ во Скопје

Ана Ололовска

Владата го усвои Концептот за дигитална трансформација на општеството

Ана Ололовска

Душко Арсовски повеќе нема да биде владин портпарол

Ана Ололовска

Ахмети: Јас сум многу горд на тимот што го има ДУИ во Владата

Горан Наумовски

Заседава Економско социјалниот совет, синдикатите ќе побараат повлекување на законот за плати во јавниот сектор