prva svetska vojna

Култура

„Спомени од Првата светска војна“ во Музејот на македонската борба

А1он
Музејот на македонската борба денеска отвори мултимедијална изложба „Спомени од Првата светска војна“ во која преку документарни материјали – фотографии, лични сведоштва и богат фонд
Култура

Македонска вечер на филмската ретроспектива за сто години од крајот на Првата светска војна

А1он
На ретроспективата „Времињата се менуваат 1918 – Падот на Австро-Унгарската империја“ организирана од Австрискиот филмски архив по повод одбележувањето на крајот на Првата светска војна
Свет

Меркел: Првата светска војна ни покажа колку изолационизмот може да биде деструктивен

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика светските лидери да го промовираат мирот избегнувајќи изолационизам и да ги поддржуваат меѓународните организации. Таа денеска одржа говор на
Свет

Макрон: Да се сеќаваме на жртвите, да ја потврдиме својата одговорност за мирот

А1он
Францускиот претседател Емануел Макрон денеска на стогодишниата од крајот на Првата светска војна, ги повика светските лидери да ја потврдат својата одговорност за мирот и
Свет

Државници од пет континенти на церемонија во Париз

А1он
Во Париз кај Триумфалната капија се одржува централната церемонија по повод стогодишнината од крајот на Првата светска војна на која присуствуваат шефови на држави и
Свет

Трамп критикуван зашто ја откажа посетата на гробиштата на американските војници во Франција

А1он
Американскиот претседател Доналд Трамп е на удар на критики затоа што поради дожд ја откажа посетата на гробиштата на американските војници во Франција, кои загинале